Śląska policja zatrzymała domniemanego szefa grupy wyłudzającej VAT

Polska

Śląscy policjanci zatrzymali we Wrocławiu 38-latka, podejrzanego kierowanie grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT. Z ustaleń śledztwa wynika, że gang za pomocą tzw. karuzeli podatkowej naraził Skarb Państwa na ponad 5 mln zł strat.

Jak podał w piątek zespół prasowy śląskiej policji, mężczyznę zatrzymali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą komendy w Katowicach. Śledztwo w tej sprawie, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, dotyczy oszustw karno-skarbowych.

 

Według ustaleń policji, zatrzymany w latach 2014-2015, jako prezes jednej ze spółek, wspólnie z innymi osobami miał podrabiać dokumentację finansowo-księgową oraz przyjmować i wystawiać faktury VAT, w których dokumentował fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót metalami.

 

"Przedkładając w urzędach skarbowych nierzetelne deklaracje podatkowe, grupa przestępcza dokonała uszczuplenia podatku VAT, narażając tym samym Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 5 mln zł" - informują mundurowi.

 

Po doprowadzeniu do prokuratury 38-latek usłyszał zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy oraz poświadczenia nieprawdy. Grozi mu do 10 lat więzienia. Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

 

To już kolejna realizacja policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach w tej sprawie. Wcześniej zatrzymali oni w sumie 7 osób. Sprawa w dalszym ciągu jest określana jako "rozwojowa", śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie