Miały być lody w proszku i proszek do pieczenia. Pięć kilogramów sterydów paczkach z Chin

Polska
Miały być lody w proszku i proszek do pieczenia. Pięć kilogramów sterydów paczkach z Chin
KAS

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Mazowsza przejęli 5 kilogramów sterydów z Chin, ukrytych w pudełkach na proszek do pieczenia ciast. Miały one trafić do odbiorców z powiatu wołomińskiego - poinformowała w środę Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Rzeczniczka IAS, Anna Szczepańska przekazała w środę, że sterydy przesłano z Hong-Kongu w czterech paczkach. Przesyłki miały - zgodnie z dokumentami przewozowymi - zawierać plastikowe pojemniki. Po ich prześwietleniu okazało się, że pudełka są pełne.

 

"Funkcjonariusze z działu granicznego realizacji otworzyli przesyłki. W pojemnikach znajdował się biały proszek oraz żółta oleista substancja. Opisy na etykietach wskazywały, że w pudełkach jest specyfik do wyrobu lodów oraz pieczenia ciastek. Dla uśpienia czujności kontrolujących nadawca umieścił w przesyłkach również suszone owoce" - opisała Szczepańska.

 

 

Celnicy poddali towar badaniu spektrometrem i - jak podała rzeczniczka IAS - wyniki testu jednoznacznie wskazały na substancje zaliczane do sterydów anabolicznych. Przejęty towar o wadze około 5 kg został zabezpieczony i przekazany policji.

 

Sterydy miały trafić do odbiorcy z powiatu wołomińskiego. Ich wartość oceniania jest na około 27 tysięcy złotych.

 

Rzeczniczka IAS przypominała, że zgodnie z ustawą o prawie farmaceutycznym zarówno przechowywanie jak i wprowadzanie do obrotu leków bez wymaganego zezwolenia zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie