Hiszpański TK odrzucił wniosek o zwolnienie z więzienia trzech katalońskich polityków

Świat
Hiszpański TK odrzucił wniosek o zwolnienie z więzienia trzech katalońskich polityków
Pixabay/qimono

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek wniosek w sprawie tymczasowego zwolnienia z więzienia separatystycznych polityków z Katalonii: Jordiego Turulla, Josepa Rulla i Jordiego Sancheza. Są oni od lutego sądzeni przed Sądem Najwyższym w Madrycie z powodu organizacji referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 roku.

Jak poinformowało źródło w TK, decyzja sędziów trybunału zapadła jednomyślnie, a wniosek o tymczasowe zwolnienie opierał się na werdykcie pierwszej instancji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu w sporze Demirtas-Turcja.

 

Odrzucając wniosek obrońców katalońskich separatystów, sędziowie hiszpańskiego TK wskazali na odmienność obu spraw oraz na fakt, że spór Demirtas-Turcja nie wyczerpał jeszcze wszystkich instancji.

 

Kilkunastodniowa głodówka

 

Pierwsi z wnioskiem o tymczasowe zwolnienie z więzienia wystąpili 26 listopada obrońcy Jordiego Sancheza. Kilka dni później podobne dokumenty do Trybunału Konstytucyjnego w Madrycie złożyli również adwokaci Josepa Rulla i Jordiego Turulla.

 

W sytuacji przedłużającej się odpowiedzi ze strony TK na przełomie listopada i grudnia Sanchez, Rull oraz Turull rozpoczęli kilkunastodniową głodówkę. Do protestu przyłączył się też inny osadzony od końca 2017 roku polityk z Katalonii, Joaquim Forn.

 

Proces dwunastu katalońskich separatystów

 

12 lutego przed Sądem Najwyższym w Madrycie rozpoczął się proces dwunastu katalońskich separatystów: byłej szefowej regionalnego parlamentu Carme Forcadell, szefów organizacji separatystycznych Jordiego Sancheza i Jordiego Cuixarta, a także dziewięciu członków byłego autonomicznego rządu: Oriola Junquerasa, Raula Romevy, Jordiego Turulla, Josepa Rulla, Joaquima Forna, Dolors Bassy, Santiego Vili, Meritxell Borras oraz Carlesa Mundo. Troje ostatnich pozostaje na wolności.

 

Stawiane oskarżonym zarzuty dotyczą rebelii, buntu, nieposłuszeństwa oraz malwersacji środków publicznych w związku z organizacją nieuznawanego przez Madryt plebiscytu niepodległościowego z 1 października 2017 r. Najwyższą karę może otrzymać były wicepremier regionu Oriol Junqueras, któremu grozi do 27 lat więzienia.

 

Pod koniec lutego br. skargę na Hiszpanię do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z powodu tymczasowego aresztowania złożyli obrońcy Carme Forcadell.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie