Zarzuty dla kuratora ws. nieruchomości przy Łochowskiej 38. "Jego klient miałby 128 lat"

Polska
Zarzuty dla kuratora ws. nieruchomości przy Łochowskiej 38. "Jego klient miałby 128 lat"
Polsat News

Prokuratura przedstawiła zarzuty kuratorowi Zbigniewowi L., który w procesie reprywatyzacji kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie m.in. reprezentował osobę, która w momencie wydania decyzji reprywatyzacyjnej miałaby 128 lat. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Radca prawny Zbigniew L. został zatrzymany w poniedziałek przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji.

 

Jak poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, podejrzany usłyszał w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga zarzuty dotyczące próby sprzedaży nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38 w 2016 roku poniżej rzeczywistej wartości. Nieruchomość próbował zbyć spółce, która zajmowała się obrotem kamienicami. L. zawarł dwie umowy przedwstępne sprzedaży i miał w ten sposób sprowadzić "bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody znacznej wartości spadkobiercom Józefa Pawlaka" w kwocie 411 tysięcy złotych. Cała nieruchomość była wyceniona przez rzeczoznawcę na 3 mln 227 tys. zł.

 

"Wskutek działań mieszkańców oraz złożonego przez Burmistrza Dzielnicy Warszawa Praga Północ w Warszawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży" - podała PK.

 

Pawlak nie żył od 1949 roku

 

Drugi zarzut dotyczy składania fałszywych zeznań przed komisją reprywatyzacyjną w styczniu 2018 roku. "Podejrzany zeznał wówczas, że będąc zatrudnionym w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego uzyskał od swojego przełożonego zgodę na wykonywanie innego zajęcia zarobkowego jakim było reprezentowanie osób trzecich jako pełnomocnik lub kurator. Analiza zabezpieczonej dokumentacji i zeznań świadków wskazuje, że zgody takiej mu nie udzielono" - podała prokuratura.

 

Zbigniew L. od 2007 roku był pełnomocnikiem trójki współwłaścicieli nieruchomości położonej przy Łochowskiej i był wyznaczony przez sąd jako kurator dla reprezentowania nieznanego z miejsca pobytu Józefa Pawlaka, któremu przysługiwały prawa do nieruchomości, a który w momencie wydania w 2011 r. decyzji reprywatyzacyjnej przez miasto miałby 128 lat. Zgodnie z dokumentami - o czym informowała komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji, która zajmowała się sprawą w ub.r. - Pawlak nie żył od 1949 r. W toku przeprowadzonych czynności zabezpieczono dokumentację mającą związek z jego kuratorską działalnością.

 

Nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów

 

"Podejrzany nie dopełnił swoich obowiązków, mających na celu ustalenie miejsca pobytu Józefa Pawlaka. Co więcej, w 2015 roku wystąpił do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na podejmowanie decyzji i czynności za nieobecnego, przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem podopiecznego. Wniosek rozciągał się również, na możliwość przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38 w zakresie udziału przypadającego Józefowi Pawlakowi" - podała PK.

 

PK poinformowała, że Zbigniew L. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga złożył obszerne wyjaśnienia. Śledczy podjęli decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

 

Czyny zarzucane L. zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie