Miał nawoływać do walki "z żydostwem". Piotr R. z zarzutami ws. marszu narodowców w Oświęcimiu

Polska
Miał nawoływać do walki "z żydostwem". Piotr R. z zarzutami ws. marszu narodowców w Oświęcimiu
Polsat News

O nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych zostali oskarżeni dwaj uczestnicy marszu narodowców, zorganizowanego w 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz - podał w poniedziałek wiceszef oświęcimskiej prokuratury rejonowej Mariusz Słomka.

- Zakończyliśmy dochodzenie w tej sprawie. Piotr R. i Teodor K. odpowiedzą za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Drugi z mężczyzn został oskarżony także o znieważenie dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub do 2 lat więzienia. Akt oskarżenia został skierowany do sądu rejonowego w Oświęcimiu - powiedział prokurator Słomka.

 

Śledczy dodał, że składając w prokuraturze wyjaśnienia, obaj mężczyźni "zaprzeczali, jakoby ich zamiarem było zrealizowanie przestępstwa nawoływania do nienawiści".

 

O zakończeniu dochodzenia poinformowało radio RMF. Jak podała rozgłośnia, chodzi o "demonstrację narodowców, w czasie której Piotr R. miał m.in. nawoływać do walki »z żydostwem«". Marsz odbył się 27 stycznia br., w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Ok. 200 uczestników przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego w pobliże byłego obozu Auschwitz I. Po rozwiązaniu marszu jego uczestnicy weszli na teren Muzeum.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie