Blisko 80 ofiar wybuchu w zakładach chemicznych w Chinach. Ponad 500 osób w szpitalach

Świat
Blisko 80 ofiar wybuchu w zakładach chemicznych w Chinach. Ponad 500 osób w szpitalach
Reuters

Do 78 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wybuchu w zakładach chemicznych w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin - poinformowały w poniedziałek państwowe chińskie media. 13 osób jest w stanie krytycznym.

Eksplozja miała miejsce w fabryce chemikaliów na terenie parku przemysłowego podlegającego administracyjnie pod miasto Yancheng, ok. 250 km na północ od Szanghaju. Według chińskiej prasy na terenie zakładu wybuchł benzen - środek łatwopalny i toksyczny.

 

Państwowa telewizja przekazała w poniedziałek, że 566 osób wciąż przebywa w szpitalach. Dodała, że wskaźniki jakości powietrza w rejonie wybuchu mieszczą się w bezpiecznym przedziale.

 

Ucierpiały również dzieci

 

Oficjalna agencja prasowa Xinhua poinformowała, że Chiny zwiększą nadzór nad niebezpiecznymi chemikaliami i przeprowadzą analizę zagrożeń we wszystkich parkach przemysłowych branży chemicznej.

 

Lokalne media podawały, że po eksplozji w Jiangsu pożar rozprzestrzenił się na pobliskie fabryki. Ucierpiały również dzieci z mieszczącego się nieopodal przedszkola, a wybuch wybił szyby w budynkach znajdujących się nawet kilka kilometrów od parku przemysłowego.

 

Firma, do której należą zakłady, produkuje ponad 30 rodzajów organicznych substancji chemicznych, z czego niektóre są bardzo łatwopalne. Portal Pengpai Xinwen ustalił, że firma była w przeszłości wielokrotnie karana przez władze za łamanie przepisów ekologicznych i była ostrzegana w związku z potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa.

 

165 ofiar

 

Komentatorzy zwracają uwagę, że dekady wzrostu gospodarczego i uprzemysłowienia Chin okupione były wieloma wypadkami w fabrykach i kopalniach. Dochodzi do nich pomimo ponawianych zapewnień rządu o zacieśnieniu kontroli bezpieczeństwa.

 

W 2015 roku w serii wybuchów w składzie chemikaliów w porcie w Tiencinie na północy kraju zginęło 165 osób. W listopadzie 2018 roku eksplozja w pobliżu zakładu chemicznego w mieście Zhangjiakou zabiła 23 osoby.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie