"Bild": rodzina niemieckich miliarderów w czasie II wojny światowej czynnie wspierała nazistów

Świat
"Bild": rodzina niemieckich miliarderów w czasie II wojny światowej czynnie wspierała nazistów
Pixabay.com/MonicaVolpin/zdjęcie ilustracyjne

Rodzina Reimannów jest właścicielem JAB Holding, która ma udziały w wielu firmach produkujących wiele znanych towarów z różnych branż, m.in.: pastę do zębów Colgate i kawę Jacobs. "Bild" ujawnił, że w czasie II wojny światowej członkowie rodziny czynnie wspierali nazistów i korzystali z pracy więźniów III Rzeszy. Reimannowie zareagowali: zapowiadają, że przekażą 10 mln dol. na cele charytatywne.

Kierujący fabryką chemiczną w Ludwigshafen Albert Reimann i jego syn (także Albert) w 1932 roku wstąpili do nazistowskiej partii NSDAP i wspierali ją finansowo.

 

W ich fabryce przymusowo pracowali jeńcy wojenni z Rosji i Francji. Kierownictwo zakładu miało znęcać się nad nimi fizycznie. Kobiety miały być również wykorzystywane seksualnie w prywatnej willi właścicieli fabryki. 

 

Po wojnie alianci uznali rodzinę za "biernych uczestników" III Rzeszy i pozwolili zachować jej majątek. 

 

Albert Reimann senior zmarl w 1953 roku, z kolei junior - w 1983. Odkryto także ich listy kierowane do Heinricha Himmlera, w których zapewniają, że są zwolennikami ideologii rasistowskiej i antysemickiej. 

 

"Byliśmy zawstydzeni" 

 

Żyjący członkowie rodziny, twierdzą, że w domu nigdy nie mówiło się o II wojnie światowej.

 

- Wszyscy byliśmy zawstydzeni i biali jak ściana - powiedział rzecznik prasowy rodziny Peter Harf, po publikacji dziennika "Bild".

 

- Te zbrodnie są obrzydliwe - dodał. 

 

Obecnie powstaje szczegółowy raport dotyczący powiązań rodziny z nazistami. Prawdopodobnie zostanie upubliczniony jeszcze w tym roku. 

 

Reimannowie są drugą najbogatsza rodziną Niemiec. Ich majątek szacowany jest na ok. 33 miliardy euro.

maw/dro/ Bild, ABC News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie