Europosłowie PiS chcą, aby jedna z sal w PE nosiła imię Witolda Pileckiego

Polska
Europosłowie PiS chcą, aby jedna z sal w PE nosiła imię Witolda Pileckiego
pilecki.ipn.gov.pl

Sala konferencyjna w Parlamencie Europejskim oraz Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem im. Rotmistrza Witolda Pileckiego - to postulaty, z którymi zwrócili się europosłowie PiS do PE.

W niedzielę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

 

To państwowe święto przypada w rocznicę zamordowania w 1944 r. przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów. Święto, które z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, zostało w 2018 r. ustanowione przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich - niezależnie od narodowości, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.

 

"Bohaterskich postaw mamy wiele"

 

Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na niedzielnej konferencji prasowej, "takich bohaterskich postaw Polaków historycznie mamy naprawdę wiele i naszym wielkim wyzwaniem jest pokazywać, jak wielką odwagą wykazywali się Polacy podczas trudnych doświadczeń historycznych".

 

Europoseł Ryszard Czarnecki przypomniał, że "za 10 dni minie równo 10. rocznica, od kiedy z inicjatywy europosłów PiS Parlament Europejski przyjął rezolucję, która ustanawiała Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem".

 

- Uznano, że ten dzień będzie przypadał na 25 maja każdego roku. To jest data śmierci naszego rodaka, wielkiego człowieka, bohatera walki najpierw z Niemcami, potem z Sowietami, Rotmistrza Witolda Pileckiego - podkreślił Czarnecki.

 

Europoseł poinformował jednocześnie, że przy okazji ustanawiania tej rezolucji nie przeszła poprawka, zgłoszona również przez europosłów PiS, żeby uczynić Pileckiego patronem tego dnia. W związku z tym - zapowiedział - "chcielibyśmy, żeby w głosowaniu 4 kwietnia na sesji plenarnej PE Pilecki stał się tym patronem".

 

Ujawnił prawdę o Auschwitz

 

Ponadto Czarnecki poinformował, że w styczniu tego roku został również złożony w PE wniosek, by jedna z sal konferencyjnych w PE została nazwana imieniem Witolda Pileckiego. Wniosek nie uzyskał jednak jeszcze żadnej odpowiedzi.

 

- Chcielibyśmy w ten sposób w większym stopniu upowszechniać prawdę o polskiej historii - podkreślił.

 

Witold Pilecki w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy, brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską.

 

Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

 

Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez strzał w tył głowy 25 maja 1948 r.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie