Szef MSZ: bezumowny brexit byłby porażką Tuska, wyjście Wielkiej Brytanii z umową pewnym sukcesem

Polska
Szef MSZ: bezumowny brexit byłby porażką Tuska, wyjście Wielkiej Brytanii z umową pewnym sukcesem
PAP/Rafał Guz

Ocena roli przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w negocjacjach ws. brexitu będzie zależała od ostatecznych rezultatów tych rozmów; bezumowny brexit byłby jego dużą porażką, a zawarcie porozumienia - pewnym sukcesem - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji był pytany o ocenę roli Tuska w negocjacjach dot. brexitu na piątkowej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym RE Thorbjoernem Jaglandem.

 

Czaputowicz stwierdził w odpowiedzi, że jako przewodniczący Rady Europejskiej Tusk ma do spełnienia trudne zadanie skoordynowania prac nad unijnym stanowiskiem.

 

Ostateczna ocena - zdaniem ministra - "będzie zależeć od rezultatów, jakie osiągnie Donald Tusk i UE". - Jeżeli doszłoby do brexitu bezumownego, to byłaby to duża porażka UE i także Donalda Tuska, który jest twarzą tych negocjacji, natomiast jeżeli by doszło do porozumienia wynegocjowanego w ramach UE, to trzeba będzie też przyznać, że to byłby pewien sukces Donalda Tuska - powiedział Czaputowicz.

 

Jak zaznaczył, bezumowny brexit byłby najgorszym rozwiązaniem zarówno dla Polski, jak i innych państw członkowskich Unii. - Także chcielibyśmy, aby także Donald Tusk do ostatniego momentu, kiedy jest szansa, dążył do zawarcia porozumienia ze Zjednoczonym Królestwem i rozwiązania tej sytuacji w taki sposób, aby nie doszło do bezumownego brexitu - dodał polityk.

jm/ml/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze