Odkrycie na strychu dawnej plebanii. Funkcjonariusze odnaleźli barokowe rzeźby

Polska

Dwie barokowe rzeźby aniołów z XVIII wieku uznawane za zaginione odnaleźli na strychu dawnej plebanii w Jesionowie zachodniopomorscy policjanci. Zabytki leżały na strychu dawnej plebanii za drzwiami, które zaklejono pianką montażową. Były schowane w skrytce pod schodami.

W rejestrach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie od 1993 roku dziewięć zabytków figuruje jako zaginione.

 

W 2019 roku proboszcz parafii pw. św. Floriana w Jesionowie (gm. Przelewice), zwrócił się  do koordynatora ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z prośbą o pomoc w odszukaniu zaginionych  przedmiotów. Oprócz figur w parafii brakuje również dwóch obrazów, kielichów oraz jednej pateny.

 

Specjalista zapoznał się z dokumentacją parafialną oraz konserwatorską. Aby ustalić los zaginionego wyposażenia świątyni skontaktował się z duchownymi pracującymi w parafii w ostatnim stuleciu. Jeden z nich poinformował, że przeszło 30 lat temu na strychu dawnej plebanii, widział kilka rzeźb.

 

Okazało się, że w latach 90. strych został odcięty od reszty budynku, a wejścia zostały odizolowane pianką montażową.

 

Koordynator przeszukał strych wraz z proboszczem oraz funkcjonariuszem policji. W skrytce pod schodami odnaleźli trzy figury z polichromowanego drewna. Dwie z nich to anioły liczące 120 i 140 cm wysokości, które w dokumentacji konserwatorskiej figurowały jako utracone. Trzecie przedstawienie - XVIII-wieczna postać Chrystusa - nie znajdowała się w tym spisie. Rzeźby pozostaną w parafii.

 

Funkcjonariusze wraz z proboszczem poszukują pozostałych zabytków, w tym najcenniejszego obrazu olejnego, przedstawiającego scenę ukrzyżowania Chrystusa z XVII wieku oraz "Ostatniej Wieczerzy" z ołtarza nieistniejącego już kościoła protestanckiego z terenu gminy Przelewice.

rob/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie