Sprawozdawcy ONZ chcą śledztwa w sprawie demonstrantów zabitych w Wenezueli

Świat
Sprawozdawcy ONZ chcą śledztwa w sprawie demonstrantów zabitych w Wenezueli
PAP/EPA/RAYNER PENA
Zwolennicy wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro biorą udział w marszu przeciwko rzekomemu "cyberatakowi" na wenezuelski system elektryczny w Caracas

Kilkunastu sprawozdawców ONZ wyspecjalizowanych w kwestiach związanych z obroną praw człowieka wystąpiło do rządu Nicolasa Maduro, aby nakazał przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie osób, które straciły życie w trakcie demonstracji politycznych w Wenezueli.

ONZ-owscy eksperci domagają się również uwolnienia aresztowanych uczestników demonstracji antyrządowych w tym kraju. Apogeum aresztowań miało miejsce w dniach od 21 do 29 stycznia, kiedy zatrzymano arbitralnie ponad tysiąc demonstrantów, wśród nich również kilkoro nieletnich.

 

"Większość spośród zatrzymanych przetrzymywano całymi dniami bez zawiadamiania rodzin o ich losie; nie mieli też dostępu do adwokatów" - oświadczyli w swym raporcie eksperci ONZ.

 

W czasie demonstracji antyrządowych w ostatnich miesiącach zabito 26 ich uczestników, a sprawcami byli - według danych ONZ - członkowie rządowych sił policyjnych i bojówek paramilitarnych.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze