Merkel: wciąż nie wiemy jak dokładnie ma wyglądać brexit

Świat
Merkel: wciąż nie wiemy jak dokładnie ma wyglądać brexit
PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek w Bundestagu przed udaniem się na posiedzenie Rady Europejskiej, że wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądał brexit. Zadeklarowała gotowość do rozmów na temat przedłużenia terminu wyjścia W. Brytanii z UE.

- Osiem dni przed datą wyjścia wciąż nie wiemy, jak ma to dokładnie wyglądać" - przyznała szefowa niemieckiego rządu przedstawiając stanowisko swojego gabinetu przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem unijnym.

 

- Bez wątpienia możemy rozmawiać o nieznacznym wydłużeniu (terminu - red.) - dodała.

 

Merkel zadeklarowała walkę "do końca" o uregulowany brexit, którego potrzebuje zarówno Unia Europejska, jak i Zjednoczone Królestwo. Zaznaczyła jednocześnie, że istnieje plan awaryjny na wypadek bezumownego wyjścia. Zapewni on m.in. przestrzeganie praw obywateli W. Brytanii mieszkających na terytorium UE, jak i obywateli unijnych w Zjednoczonym Królestwie.

 

 

- Niezależnie od wyjścia, dążymy do dobrej współpracy - powiedziała Merkel. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że współdziałanie z Londynem jest szczególnie ważne w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Jest to ważne zarówno z punktu widzenia polityki wewnętrznej jak i zagranicznej. Szefowa rządu RFN zapewniła, że współpraca jest planowana również po brexicie.

 

W czwartek po południu rozpocznie się w Brukseli szczyt szefów unijnych państw i rządów, na którym będzie m.in. omawiana kwestia brexitu. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie