Liceum minister Zalewskiej dołącza do strajku. 90 proc. głosujących było "za"

Polska

Pracownicy Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach (Dolnośląskie) zdecydowali w referendum, że dołączą do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Za taką decyzją opowiedziało się 90 proc. głosujących - dowiedział się polsatnews.pl. W przeszłości nauczycielką i wicedyrektorką szkoły była szefowa MEN Anna Zalewska.

W referendum w liceum w Świebodzicach wzięło udział 81 proc. uprawnionych do tego pracowników. 90 proc. z nich opowiedziało się za przyłączeniem do akcji strajkowej.

 

 

Zastrajkuje także Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamiennej Górze, gdzie kiedyś uczyła wiceminister edukacji Marzena Machałek. Podobnie zdecydowali pracownicy XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, gdzie wicedyrektorem byłym inny z wiceszefów MEN, Maciej Kopeć.

 

Za przyłączeniem się do akcji są także nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, w którym uczyła Agata Kornhauser-Duda - dowiedzieliśmy się w ZNP.

 

Egzaminy gimnazjalne i ośmioklasistów

 

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie - wyrażona w referendum - wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

 

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

 

We wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że jeśli nic się nie wydarzy, to ma nadzieję, że do strajku przystąpi 85 do 90 proc. szkół. Dodał, że w strajku może uczestniczyć około 80-90 proc. nauczycieli.

 

Z kolei w środę po godz. 21 miało miejsce spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim dotyczące postulatów nauczycieli. Rozmowa w Pałacu Prezydenckim trwała ok. dwóch godzin. Nie podano dotąd szczegółów dot. tego spotkania.

zdr/msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie