"GW" ujawnia szczegóły przesłuchania Geralda Birgfellnera. Jest odpowiedź prokuratury

Polska
"GW" ujawnia szczegóły przesłuchania Geralda Birgfellnera. Jest odpowiedź prokuratury
Polsat News

"Gazeta Wyborcza" w opublikowanym w czwartek artykule pt. "Taśmy Kaczyńskiego. Ujawniamy szczegóły zeznań Austriaka w sprawie koperty z 50 tys. zł" przedstawiła "nowe szczegóły zeznań austriackiego przedsiębiorcy", które miał złożyć w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w związku ze złożonym w styczniu zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"GW" przypomina, że "w latach 2017-18 Austriak pracował 14 miesięcy przy projekcie deweloperskim Srebrnej, który zakładał budowę w centrum Warszawy dwóch bliźniaczych wieżowców. W tym czasie 19 razy spotkał się z Kaczyńskim, który zlecał mu prace. Ostatecznie Srebrna zrezygnowała z inwestycji, a Birgfellner nie dostał wynagrodzenia, które wylicza na 1,3 mln euro".

 

Według ustaleń dziennikarzy "Wyborczej" Birgfellner miał podczas przesłuchania w prokuraturze w dniu 13 marca powiedzieć, że "7 lutego 2018 przywiózł do centrali PiS 50 tys. zł w gotówce. Do wypłacenia tej kwoty miał go nakłonić prezes PiS Jarosław Kaczyński".

 

Pieniądze - jak podaje dziennik - miały być przeznaczone dla ks. Rafała Sawicza, członka Rady Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. "Jego rola była wówczas strategiczna. Bez zgody całej rady fundacji spółka Srebrna, na której gruncie miały stanąć wieżowce, nie mogłaby wejść w deweloperkę. Po otrzymaniu gotówki ksiądz miał złożyć podpis pod uchwałą rady pozwalającą na rozpoczęcie inwestycji" - czytamy

 

W artykule "GW". Birgfellner miał dostarczyć prokuraturze okręgowej wydruk potwierdzający wypłatę 50 tysięcy złotych z jego prywatnego konta.

 

"Nie chcę się tutaj pomylić, przekazałem kopertę, pan Kaczyński z kopertą wszedł do swojego pokoju, gdzie pan Sawicz już siedział. Gdzieś ok. 20 minut później pan Sawicz wyszedł, (...) podaliśmy sobie dłonie i ponownie weszliśmy z panem Kaczyńskim do pokoju. Wtedy poinformowano mnie, że podpis został złożony, i wydaje mi się, że wtedy mi tę uchwałę przekazał" - cytuje zeznania Birgfellnera "GW".

 

Stanowisko prokuratury 

 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński zapytany o stanowisko prokuratury w tej sprawie odpowiedział, że "zeznania złożone dotychczas przez austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera są nieścisłe, ogólne i niepełne. Budzą wątpliwości i dlatego wymagają szczegółowej weryfikacji i analizy pod względem ich wiarygodności".

 

Łapczyński dodał, że austriacki biznesmen "najczęściej zasłania się niepamięcią i udziela zdawkowych informacji".

 

Prokuratura przyznaje, że Birgfellner o "rzekomym przekazaniu koperty z pieniędzmi wspomniał na drugim przesłuchaniu" czyli 13 lutego, jednak "na szczegółowe pytania prokuratora, nie potrafił udzielić informacji". Kolejne informacje na temat przekazania 50 tysięcy złotych Austriak miał podać podczas przesłuchania 13 marca.

 

- Ani za pierwszym, ani za drugim razem nie wyjaśnił, komu miałby przekazać pieniądze, ani kto miał być tego świadkiem - powiedział prok. Łapczyński.

 

Według prokuratury utrudnieniem w prowadzeniu postępowania jest fakt, że "zawiadamiający o podejrzeniu przestępstwa oszustwa biznesmen mimo żądania prokuratury nie złożył jak dotąd dokumentów potwierdzających rzekomo kilkumilionowe koszty, jakie miał ponieść w związku z planowaną inwestycją" - powiedział prok. Łapczyński.

 

Dodał, że prokuratura nie dysponuje dokumentami poświadczającymi, że Birgfellner poniósł "jakiekolwiek koszty i został narażony na straty". Austriak nie dostarczył także oryginałów tzw. "taśm Kaczyńskiego".

 

Kolejne przesłuchanie w kwietniu 

 

- Biznesmen zeznał, że nie wie, jakim urządzeniem zostały zarejestrowane i gdzie się znajdują - powiedział prokurator. Birgfellner i jego pełnomocnicy mieli natomiast dostarczyć prokuraturze około 1,5 tysiąca stron innych dokumentów w języku angielskim i niemieckim.

 

- Wymagają one przetłumaczenia przez tłumaczy przysięgłych, a następnie wnikliwej analizy pod kątem ich przydatności dla prowadzonego postępowania - tłumaczy prok. Łapczyński.

 

Kolejny termin przesłuchania Geralda Birgfellnera został wyznaczony na początek kwietnia.

 

- Intencją prokuratury jest zebranie wszelkich możliwych dowodów, a także pozwolenie przesłuchiwanemu na przekazanie wszystkich informacji, którymi dysponuje. Dopiero ich rzetelna ocena pozwoli na podjęcie decyzji dotyczącej dalszego toku postępowania - zaznaczył prokurator.

 

"Bezczynność prokuratury"

 

Posłowie PO: Marcin Kierwiński, Cezary Tomczyk i Krzysztof Brejza skrytykowali w czwartek prokuraturę i CBA za bezczynność, którą - według nich - wykazują się obie instytucje ws. - jak to określili - "układu Kaczyńskiego".

 

Zapowiedzieli złożenie zażalenia w związku z tym, że prokuratura nie zajęła się ich wnioskiem dotyczącym prezesa PiS.

 

Kierwiński podkreślił, że ujawnione kilka tygodni temu, także przez "GW", zapisy rozmów między Austriakiem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ujawniły "wielką aferą polityczną na szczytach władzy".

 

Przypomniał, że 50 dni temu Platforma składała w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

 

- I przez te 50 dni w tej sprawie nie zdarzyło się od strony organów państwa kompletnie nic. Od wczoraj wiemy, że zaskarżenie na bezczynność prokuratury złożyli mecenasi austriackiego przedsiębiorcy. Dzisiaj takie zażalenie składamy my. Składamy zażalenie do prokuratury regionalną w Warszawie na bezczynność prokuratury w związku z naszym wnioskiem, które składaliśmy ponad 50 dni temu - powiedział poseł PO.

 

Dodał, że zawiadomienie posłów PO wskazuje na możliwość popełnienia przestępstwa przez "funkcjonariuszy PiS i samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego".

 

- Nie dostaliśmy nawet informacji o tym, czy postępowanie zostało wszczęte, czy odmówiono wszczęcia tego postępowania - zaznaczył Kierwiński.

 

Cezary Tomczyk poinformował, że posłowie PO ponowią złożony już wcześniej do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosek o zbadanie oświadczeń majątkowych lidera Prawa i Sprawiedliwości.

maw/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie