Prezydent dostał prezent od Związku Podhalan, który obchodzi stulecie istnienia

Polska
Prezydent dostał prezent od Związku Podhalan, który obchodzi stulecie istnienia
Kancelaria Prezydenta/Jakub Szymczuk

"Wyjątkowy prezent od Związku Podhalan, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia" - napisał prezydent Andrzej Duda prezentując swoje zdjęcie w góralskim stroju. Prezydent wziął udział w otwarciu XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem.

"W tym roku Związek Podhalan obchodzi swoje stulecie. Wzruszające spotkanie z Góralami zainaugurowało tegoroczne obchody. Szczęść Boże naszym Góralom w Polsce i wszędzie na świecie!" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze dołączając do wpisu zdjęcia z góralami. Głowa państwa wystąpiła na nich w góralskim stroju. 

- Każdy wie jak wygląda kwestia komunikacji na Podhalu. Od wielu lat, właściwie od dziesięcioleci, mamy cały czas ten sam problem - jak chodzi o dojazd do Zakopanego. Taki stan rzeczy denerwuje mieszkańców i zniechęca potencjalnych turystów, żeby przyjechać w ten jeden z najpiękniejszych rejonów naszego kraju w celach wypoczynkowych, bo wiadomo, że tam gdzie trudno jest dojechać, to nie są miejsca najlepsze, zwłaszcza na krótki wypoczynek. Jak ktoś wybiera się na tydzień czy dwa, to jest w stanie to przeboleć, ale jak ktoś wybiera się pod Tatry na weekend i jeden dzień musi stać w korkach, to wybierze inne miejsce - mówił podczas otwarcia XI Międzynarodowego Forum Górskiego Andrzej Duda.

 

Prezydent zaznaczył, że obecnie na odcinku między Krakowem a Nowym Targiem częściowo już została zrealizowana dwupasmowa Zakopianka, a częściowo jest w budowie. Według zapowiedzi dwupasmową drogą z Krakowa do Nowego Targu dojedziemy w 2023 r. Andrzej Duda przyznał, że będzie to rozwiązanie połowiczne, ponieważ - jak zauważył - "dojedziemy do Nowego Targu i pytanie co dalej?".

 

Duda: więcej turystów, bo działają rządowe programy prorodzinne


- Oczywiście ktoś powie, że to już pół biedy, bo w Nowym Targu się rozjadą na różne kierunki do Krościenka, na Bukowinę Tatrzańską, (do) Zakopanego czy Ludźmierza, ale problem dojazdu do Zakopanego pozostanie i tu rodzi się wielkie pytanie, jak tę kwestię załatwić - mówił prezydent.


- Ten problem trzeba rozwiązać w sposób sprytny, a zarazem jak najmniej dotkliwy, tak żeby nie zniszczyć Podhala, żeby nie wywołać konfliktów, żeby bez potrzeby nie realizować inwestycji, żeby zrobić to w sposób absolutnie optymalny. Nie chodzi o to, żeby pokryć gęstą siecią dróg całe Podhale, bo wtedy znikną tereny, na których dzisiaj ludzie mogą wypoczywać. Musi być to zrobione mądrze - przekonywał Andrzej Duda.


Prezydent zauważył, że krajowy ruch turystyczny się zwiększa, a przyczynę tego dopatruje się w rządowych programach prorodzinnych.

 

- Przeciętna polska rodzina może sobie dzisiaj pozwolić na korzystanie z walorów turystycznych naszego kraju, co do niedawna dla wielu rodzin nie było możliwe. Po prostu zwyczajnie nie było ich na to stać - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, "dzisiaj w wielu przypadkach, dzięki prorodzinnej polityce, która jest realizowana, jest to możliwe".

 

Więcej o wystąpieniu prezydenta przeczytacie tutaj.

grz/luq/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze