Biały Dom odmówił wydania kongresmenom dokumentów dot. kontaktów Trumpa z Putinem

Świat
Biały Dom odmówił wydania kongresmenom dokumentów dot. kontaktów Trumpa z Putinem
PAP/EPA/ALEXANDER NEMENOV / POOL

Biały Dom odmówił w czwartek wydania komisjom spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów USA dokumentów dotyczących kontaktów Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podaje CNN.

Biały Dom wysłał do Kongresu list, w którym odmówił udostępnienia tej dokumentacji.

 

Na początku marca komisje spraw zagranicznych, wywiadu i nadzoru Izby Reprezentantów zwróciły się do tymczasowego szefa kancelarii prezydenta Micka Mulvaneya i szefa dyplomacji USA Mike'a Pompeo z żądaniem udostępnienia wszelkich dokumentów, informacji i zapisów dotyczących kontaktów Trumpa z Putinem w związku z medialnymi doniesieniami, według których Biały Dom może niszczyć zapisy tych rozmów.

 

Kongresmeni napisali, że niepokoi ich fakt, iż materiały dotyczące kontaktów z Putinem "mogły zostać zmanipulowane lub usunięte z oficjalnej dokumentacji, co stanowi bezpośrednie naruszenie przepisów federalnych". Regulacje takie weszły w życie po rezygnacji prezydenta Richarda Nixona, który ustąpił ze stanowiska w związku z aferą Watergate.

 

Trump zareagował na to serią tweetów, w których napisał: "Demokraci utrudniają działanie wymiaru sprawiedliwości", oraz - dużymi literami - "PREZYDENT MOLESTOWANY!". Napisał też, że szefowie komisji Kongresu "kompletnie oszaleli".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie