Nowoczesna złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez hierarchów Kościoła

Polska

Nowoczesna złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez niektórych biskupów - zapowiedział poseł tej partii Adam Szłapka. Chodzi o brak zawiadomienia odpowiednich organów o przypadkach pedofilii i molestowania nieletnich przez duchownych. Poseł ogłosił tę decyzję na wspólnej konferencji prasowej z posłanką Nowoczesnej Moniką Rosą.

Szłapka odniósł się do przedstawionego w ubiegły czwartek raportu Konferencji Episkopatu Polski o wykorzystywaniu małoletnich przez duchownych. Na konferencji prasowej poinformowano, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat. - Wnioski z tego raportu i statystyki podane w tym raporcie są zatrważające - ocenił poseł.

 

Nowoczesna wnioskuje o przesłuchanie członków KEP

 

- Nie interesuje nas to, jakie czynności zostały podjęte pod względem prawa kanonicznego i jakie dotkliwe kary typu przeniesienie z parafii do parafii spotkały sprawców, nas interesuje polskie prawo - mówił.

 

Podkreślił, że niezgłoszenie takich przypadków, o jakich była mowa w raporcie, jest przestępstwem. - To są bardzo poważne przestępstwa, których sprawcy - jeżeli się ich dopuszczają - wyrządzają bardzo poważną krzywdę człowiekowi, w przypadku najczęściej osobom małoletnim - ocenił poseł.

 

- W związku z tym składamy dzisiaj zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 240 kodeksu karnego, polegającego na niezawiadomieniu przez niektórych biskupów Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i członków Konferencji Episkopatu Polski, organu powołanego do ścigania przestępstwa polegającego na obcowaniu płciowym z osobą małoletnią - czyli art. 200 kodeksu karnego oraz art. 197 kodeksu karnego - powiedział Szłapka. Podkreślił przy tym, że w związku z tym zawiadomieniem Nowoczesna wnioskuje też o przesłuchanie członków KEP abpa Stanisława Gądeckiego i abpa Marka Jędraszewskiego.

 

"Wierzymy, że nikt nie stoi ponad prawem"

 

- To, że KEP ujawniła tak wielką skalę nadużyć seksualnych w polskim Kościele i nie zgłosiła tego formalnie do prokuratury i organów państwa, jest absolutnym skandalem - ocenił Szłapka. Dodał też, że zawiadomienie trafi do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

 

- Składamy to zawiadomienie, ponieważ wierzymy, że nikt nie stoi ponad prawem i każda taka zbrodnia, taka jak pedofilia, wykorzystywanie seksualne małoletnich powinno być surowo ukarane - dodała posłanka Monika Rosa. Jak podkreśliła, jej zdaniem raport zaprezentowany przez KEP to tylko "wycinek" przypadków molestowania czy pedofilii w Kościele.

 

- Tak naprawdę nie wiemy, ile skandalów, ile przypadków pedofilii w Kościele miało miejsce, ile było tych ofiar, ile tych ofiar uciszono albo zastraszone - powiedziała.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie