Kazachstan: córka Nazarbajewa wybrana na przewodniczącą Senatu

Świat
Kazachstan: córka Nazarbajewa wybrana na przewodniczącą Senatu
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Dariga Nazarbajewa, najstarsza córka dotychczasowego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, została w środę wybrana na przewodniczącą Senatu, wyższej izby parlamentu, zajmując tym samym pozycję nr 2 w politycznej hierarchii tego kraju.

Wcześniej przewodniczącym Senatu był Kasym-Żomart Tokajew; ten jednak wcześniej w środę został zaprzysiężony na prezydenta po wtorkowej niezapowiedzianej dymisji, złożonej przez Nazarbajewa po 30 latach rządów.

 

Dariga Nazarbajewa, której doświadczenie kierownicze oceniane jest jako niewielkie, wcześniej była przewodniczącą senackiej komisji spraw zagranicznych, obrony i bezpieczeństwa.

 

"Miała wyprowadzić z kraju kilkadziesiąt milionów dolarów"

 

W ostatnim czasie z jej nazwiskiem związanych było kilka afer. Obrońcy praw człowieka ogłosili raport, w którym twierdzą, że córka prezydenta mogła wyprowadzić z kraju kilkadziesiąt milionów dolarów na rachunki bankowe w Austrii.

 

Nowy szef państwa ma sprawować swój urząd do końca obecnej kadencji prezydenckiej, tj. do kwietnia 2020 roku. Na razie nie jest jasne, czy będzie startował w najbliższych wyborach prezydenckich.

 

W pierwszym przemówieniu wygłoszonym w nowej roli Tokajew - wykształcony w Moskwie zawodowy dyplomata płynnie posługujący się rosyjskim, angielskim i chińskim, były premier - zaproponował zmianę nazwy stolicy państwa z Astany na Nursułtan, a także liczne honory dla uczczenia swojego poprzednika, m.in. przyznanie mu tytułu Bohatera Narodowego, dożywotniego tytułu Ojca Narodu i honorowego członkostwa Senatu. Podkreślił, że opinie byłego prezydenta będą kluczowe w procesie podejmowania decyzji politycznych.

 

"Rządził około 30 lat"

 

Prawie 79-letni Nazarbajew swoją dymisję ogłosił we wtorek w telewizyjnym orędziu, nie podając jej powodów. Pozostanie dożywotnio przewodniczącym krajowej Rady Bezpieczeństwa oraz szefem rządzącej Demokratycznej Partii Ludowej "Nur Otan", dzięki czemu mimo odejścia z urzędu nadal zachowa daleko idące wpływy.

 

Nazarbajew w czerwcu 1989 objął urząd I sekretarza KC Komunistycznej Partii Kazachstanu. Od kwietnia 1990 do grudnia 1991 był prezydentem Kazachskiej SRR.

 

Pod jego adresem padały zarzuty nadużywania władzy i wywierania nacisków na przeciwników. Według raportu organizacji Freedom House, obejmującego 197 krajów, Kazachstan zajmuje 175. miejsce pod względem wolności prasy.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie