Timmermans będzie uczestniczył w kampanii wyborczej w Polsce. Ma wystąpić na wiecach SLD i Wiosny

Polska
Timmermans będzie uczestniczył w kampanii wyborczej w Polsce. Ma wystąpić na wiecach SLD i Wiosny
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans chwalił w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie politykę socjalną rządu PiS. Zapowiedział też udział w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w Polsce - podał polskojęzyczny serwis Deutsche Welle.

- Nie wszystko, co robią (populiści), jest złe - powiedział Timmermans, odpowiadając na pytanie o przyczyny sukcesów "prawicowych populistów" w Europie.

 

Zwrócił uwagę, że rząd PiS słusznie położył duży nacisk na politykę socjalną.

 

- To było konieczne. Poprzedni rząd zaniedbał ten obszar - oświadczył wiceszef KE, cytowany przez DW.

 

Timmermans, który jest kandydatem europejskich socjaldemokratów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, zapowiedział, że weźmie udział w kampanii wyborczej do europarlamentu również w Polsce. Holender ma wystąpić na wiecach SLD i partii Wiosna Roberta Biedronia.

 

- Nikt nie może powiedzieć, że jestem w Polsce osobą nieznaną - uzasadniał swoje plany.

 

"Poprzedni rząd zaniedbał ten obszar"

 

Oprócz Polski Timmermans będzie przede wszystkim prowadził kampanię w ojczystej Holandii, a także w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

 

Unijny polityk sceptycznie ocenił pomysł szefa frakcji EPL w europarlamencie Manfreda Webera, który zaproponował utworzenie eksperckiego gremium odpowiedzialnego za ocenę praworządności w krajach UE.

 

- Zasadniczy problem ma charakter polityczny. Pytanie brzmi: czy kraje członkowskie są gotowe do ukarania innych krajów w przypadku naruszenia praworządności. Problemem jest brak reakcji ze strony krajów członkowskich. Nowa grupa ekspertów nie rozwiąże tego problemu - oświadczył wiceszef KE.

 

- Potrzebna jest polityczna wola, by realizować decyzje, a nie zwlekać przez 10 lat, jak to ma miejsce z (premierem Węgier Viktorem) Orbanem - dodał Timmermans.

maw/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie