Szczerski: zaproponowaliśmy dwa terminy wizyty prezydenta Macrona, czekamy na ich potwierdzenie

Polska
Szczerski: zaproponowaliśmy dwa terminy wizyty prezydenta Macrona, czekamy na ich potwierdzenie
PAP/EPA/MICHEL EULER / POOL

Zgodnie z intencją strony francuskiej, aby wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce odbyła się w pierwszej połowie roku, zaproponowaliśmy dwa terminy w tym okresie i czekamy na ich potwierdzenie - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Zaproszenie dla prezydenta Emmanuela Marcona zostało skierowane. Przedstawiliśmy stronie francuskiej dwa terminy do wyboru w pierwszym półroczu tego roku. Osobno zostało wystosowane zaproszenie na uroczystości 1 września związane z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej - poinformował Krzysztof Szczerski.

 

Jak dodał, strona polska aktualnie oczekuje na potwierdzenie przez stronę francuską daty wizyty prezydenta Francji w Polsce w terminach, które zostały zaproponowane jako możliwe.

 

- Wszystko jest obecnie na etapie ustaleń między stronami, co do możliwości kalendarzowych. Nie ma mowy o żadnym odwołaniu wizyty, ani o żadnym kontekście wyborczym - zaznaczył prezydenci minister.

 

Wizyta francuskiej minister ds. europejskich

 

- Zgodnie z intencją strony francuskiej, żeby ta wizyta odbyła się w pierwszej połowie roku, zaproponowaliśmy dwa terminy w tym okresie i czekamy na ich potwierdzenie. Jeżeli okażą się one niemożliwe, to będziemy szukać kolejnych - wyjaśnił szef gabinetu prezydenta.

 

Zaznaczył, że dopóki data wizyty nie została formalnie ogłoszona, nie można też mówić o jej odwołaniu.

 

- Nigdy nie informujemy o wizytach zagranicznych gości dopóki nie zostanie ustalony ich oficjalny termin. W związku z tym jestem zdziwiony sytuacją, w której ktoś informuje o nieistniejącej dacie wizyty, a potem podaje informację o tym, że wizyta w tym terminie została odwołana. Trudno, aby zostało odwołane coś, co nie zostało ustalone - powiedział szef gabinetu prezydenta.

 

"Rzeczpospolita" napisała we wtorek, że prezydent Francji miał złożyć wizytę w Polsce w dniach 8-9 kwietnia, jednak "z Warszawy przyszedł sygnał, że lepiej będzie, jeśli francuski przywódca pojawi się nad Wisłą dopiero w czerwcu".

 

Według dziennika powodem miała być obawa, że Macron "wykorzysta swój pobyt do krytyki ekipy PiS i wsparcia Koalicji Obywatelskiej".

 

Pod koniec stycznia wizytę w Polsce złożyła francuska minister ds. europejskich Francji Nathalie Loiseau; jej pobyt w Warszawie - jak sama stwierdziła - miał na celu przygotowanie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce, który jak mówiła - przybędzie do Polski w pierwszej połowie tego roku.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie