"Przeprosiny należą się od zdrajców Panu Profesorowi". Część b. opozycjonistów popiera Zybertowicza

Polska
"Przeprosiny należą się od zdrajców Panu Profesorowi". Część b. opozycjonistów popiera Zybertowicza
Polsat News
Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności Walczącej".

74 osoby, w tym między innymi Kornel Morawiecki, w liście otwartym wyrażają swoje poparcie dla słów prof. Andrzeja Zybertowicza, że podczas obrad Okrągłego Stołu "komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami".

Wypowiedź ta padła z ust prof. Zybertowicza 5 lutego w Pałacu Prezydenckim, podczas debaty oksfordzkiej na temat Okrągłego Stołu. Doradca prezydenta przytoczył wówczas opinię Andrzeja Gwiazdy sprzed lat: "W roku 1989 komuniści podzielili się władzą ze swoimi agentami".

 

W związku z tymi słowami 37 byłych opozycjonistów (m.in. Ryszard Bugaj, Władysław Frasyniuk, Andrzej Celiński, Aleksander Hall, Adam Strzembosz, Henryk Wujec i Andrzej Zoll) deklarujących, że poczuli się urażeni wypowiedzią, wystosowało do Zybertowicza wezwanie przedsądowe z żądaniem przeprosin na łamach czterech dzienników i rekompensaty w postaci wpłaty 50 tys. zł na WOŚP.

 

"Nie mamy zastrzeżeń co do prawdziwości wypowiedzi Pana Profesora"

 

W reakcji na to pismo we wtorek 19 marca 74 byłych internowanych, więźniów politycznych i osób represjonowanych przez PRL wystosowało list otwarty popierający prof. Zybertowicza. Pod listem swoje podpisy złożyli między innymi Kornel Morawiecki, Andrzej Szkaradek i Adam Słomka.

 

W liście piszą, że "żyją w Polsce i na świecie Jej obywatele, którzy dobrze pamiętają tamte czasy ale także są przytomni czasom obecnym i nie mają zastrzeżeń co do prawdziwości wypowiedzi Pana Profesora. (...) Stoimy na stanowisku, że przeprosiny należą się od zdrajców i zaprzańców Panu Profesorowi - od tych, którzy współpracowali ze służbami PRL, a brali udział w pracach przy Okrągłym Stole - a także nam, niżej podpisanym internowanym i więźniom politycznym PRL, jak i pozostałym Rodakom, którym szczerze leży na sercu prawdziwe dobro Ojczyzny".

 

List otwarty został zaadresowany do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Otrzymał go również sam prof. Andrzej Zybertowicz.

 

Zybertowicz przeprosił

 

Wcześniej Katarzyna Zybertowicz, żona prof. Andrzeja Zybertowicza, wystosowała do RPO Adama Bodnara list, w którym prosiła o interwencję w sprawie "próby zastraszenia i finansowego zniszczenia" męża. Napisała w nim również o wypowiedziach, będących - według niej - przykładem hejtu wymierzonego w Zybertowicza.

 

Sam Andrzej Zybertowicz wystosował już przeprosiny do osób "nie będących zamieszanymi w konszachty ze służbami PRL-u", które mogły się poczuć urażone jego słowami.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie