Barnier: brytyjski parlament musi zdecydować, czego chce dalej od UE

Świat
Barnier: brytyjski parlament musi zdecydować, czego chce dalej od UE
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Wszyscy muszą finalizować przygotowania do brexitu bez umowy; przełożenie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE musi mieć jasny powód, bo oznacza przedłużenie niepewności - oświadczył we wtorek w Brukseli główny negocjator ze strony unijnej Michel Barnier.

Z wypowiedzi Francuza wynika, że brytyjska premier Theresa May powinna przedstawić unijnej "27" konkretny plan, aby była zgoda na odłożenie w czasie brexitu. Wniosku jeszcze formalnie nie ma, a w czwartek mają się nim zajmować przywódcy państw UE. Aby wyjście Wielkiej Brytanii zostało odłożone, muszą się na to zgodzić jednomyślnie wszystkie kraje unijne.

 

- Szefowie państw i rządów będą musieli podjąć decyzję w tej sprawie na podstawie precyzyjnego wniosku pani May i uzasadnienia w sprawie przedłużenia. Przedłużenie oznacza więcej niepewności, przedłuży proces (brexitu), będzie miało swoje koszty. Niezależnie od tego, czy będzie to krótki, czy długi okres, będzie to miało swoje reperkusje - podkreślił Barnier na konferencji prasowej. Dodał, że "trzeba pamiętać o konsekwencjach dla wyborów europejskich w maju".

 

Jak zaznaczył jeśli szefowa brytyjskiego rządu poprosi o przedłużenie brexitu przed Radą Europejską w czwartek, szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich będą oceniać powody i korzyści jakie miałyby się z tym wiązać.

 

- Liderzy UE będą potrzebować konkretnego planu Wielkiej Brytanii, aby podjąć decyzję. Kluczowe pytanie będzie dotyczyło tego, czy przedłużenie zwiększa szanse na ratyfikację umowy o wyjściu - zaznaczył.

 

Barnier kolejny raz powtórzył, że jeśli Wielka Brytania chce opuścić UE w uporządkowany sposób, wynegocjowana umowa jest jedyną możliwą podstawą do tego.

 

Głosowanie w Izbie Gmin

 

- Ze względu na brak ratyfikacji tego porozumienia stajemy teraz naprzeciw prawdziwej niepewności, która dotyczy zarówno Zjednoczonego Królestwa jak i UE oraz oczywiście wszystkich jej państw członkowskich. Żeby skończyć z tym okresem niepewności potrzebujemy decyzji Wielkiej Brytanii - zaznaczył.

 

Przypomniał w tym kontekście, że w ubiegłym tygodniu Izba Gmin zagłosowała przeciwko porozumieniu o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE i przeciwko scenariuszowi brexitu bez umowy.

 

- Głosowanie przeciwko bezumownemu brexitowi nie sprawia, że on się nie wydarzy. Wszyscy muszą teraz sfinalizować wszelkie przygotowania do scenariusza bezumownego brexitu. Ze strony unijnej jesteśmy przygotowani"- zapewniał Barnier.

  

Według dotychczasowych ustaleń Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie