"Co robiliśmy do tej pory? Protestowaliśmy". ZNP odpowiada premierowi

Polska
"Co robiliśmy do tej pory? Protestowaliśmy". ZNP odpowiada premierowi
Polsat News

"Pytają nas co robiliśmy do tej pory? Odpowiadamy: Protestowaliśmy w latach 2013–2015 razem z oświatową »Solidarnością«" - napisano na Twitterze ZNP w odpowiedzi na pytanie premiera Mateusza Morawieckiego, który chciał wiedzieć "gdzie był przewodniczący Broniarz za rządów PO-PSL".

Premier podczas poniedziałkowej konferencji prasowej mówił, że w trzech latach poprzedzających rządy Zjednoczonej Prawicy - za rządów PO-PSL - wynagrodzenia nauczycieli "rosły o zero procent".

 

Premier pyta, ZNP odpowiada

 

- Gdzie wtedy był przewodniczący Broniarz, związki zawodowe, gdzie wtedy byli? - pytał Morawiecki. Wskazał, że obecnie wzrost wynagrodzeń będzie przewyższał 17 proc.

 

- Jak złożymy sobie te kilka podwyżek, to jest to coś, co wcześniej, w poprzednich trzech latach naszych poprzedników, absolutnie nie miało miejsca - dodał szef rządu.

 

"Pytają nas co robiliśmy do tej pory? Odpowiadamy: Protestowaliśmy w latach 2013–2015 (wcześniej strajk był w 2008) razem z oświatową »Solidarnością«" - napisał na Twitterze Związek Nauczycielstwa Polskiego.

 

 

Strajk 8 kwietnia

 

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

 

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. 6 maja mają się zaś rozpocząć matury.

 

 

[ZOBACZ TEŻ] WIDEO: "Zalewska o wypowiedzi prezesa ZNP: doszło do przekroczenia granicy nieprzekraczalnej"

 

msl/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie