Schetyna przedstawił kandydatów na listy Koalicji Europejskiej do PE

Polska

Wdowa po prezydencie Gdańska Magdalena Adamowicz, były piłkarz Tomasz Frankowski, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, były mistrz olimpijski Władysław Kozakiewicz oraz m.in. byli ministrowie i premierzy - takie nazwiska są wśród kandydatów na listy Koalicji Europejskiej w wyborach do PE zarekomendowanych w piątek przez zarząd PO. Szefem sztabu wyborczego został Marcin Kierwiński.

W piątek zarząd Platformy zatwierdził kandydatów partii na listy wyborczych Koalicji Europejskiej tworzonej przez PO, PSL, SLD, Nowoczesną i Zielonych. W sobotę 23 marca  kandydatów zatwierdzi Rada Krajowa PO.

 

Zgodnie z ustaleniami koalicjantów, PO wskazać ma kandydatów na siedem "jedynek", a pozostałe ugrupowania w Koalicji Europejskiej otworzą sześć list - po trzy "jedynki" przypadły PSL i SLD. Ani Nowoczesna, ani Zieloni nie wskazały żadnego kandydata na pierwsze miejsca list wyborczych.

 

Schetyna powiedział, że sprawa okręgów mazowieckiego i warszawskiego nie jest jeszcze zamknięta, listy będą uzupełniane. W Warszawie z drugiego miejsca wystartować ma szef PO na Mazowszu Andrzej Halicki, trzecie miejsce na liście przypadło byłej szefowej klubu Nowoczesnej, obecnie posłanki klubu PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz, a piąte obecnemu europosłowi PO Michałowi Boniemu. Schetyna zapowiedział, że będą rozmowy PO z Dariuszem Rosatim, by przyjął drugie miejsce na liście mazowieckiej, na tej liście znajdzie się też posłanka i była eurodeputowana Jolanta Hibner. 

 

- Niektórzy eurodeputowani nie wykazali chęci kontynuowania swojej misji w Brukseli i Strasburgu - oświadczył szef Platformy. 

 

 

Listę w województwie kujawsko-pomorskim otworzy były szef MSZ Radosław Sikorski, z ostatniego miejsca tej listy startować ma poseł Krzysztof Brejza.

 

 

 

Frankowski na Podlasiu, Mucha na Lubelszczyźnie 

 

Z okręgu obejmującego woj. zachodniopomorskie i woj. lubuskie na liście znaleźli się: Bartosz Arłukowicz na miejscu drugim, Elżbieta Polak na miejscu trzecim i Witold Pahl na miejscu czwartym. Z Pomorza na "jedynkę" listy rekomendowany jest Janusz Lewandowski, z drugiego miejsca ma wystartować Magdalena Adamowicz, a z trzeciego Grzegorz Furgo, ostatnie miejsce ma przypaść Jarosławowi Wałęsie.

 

- Jeśli chodzi o Warmię i Mazury i okręg podlaski, bo to wspólny okręg wyborczy, to listę tę będzie prowadzić Tomasz Frankowski, wielka postać polskiego sportu, polskiej piłki nożnej, będzie reprezentował PO na Podlasiu. Trzecie miejsce to Anna Wojciechowska, kandydat na prezydenta Ełku - poinformował szef PO Grzegorz Schetyna. Ostatni na liście ma być Jacek Protas, były marszałek województwa, obecny poseł PO.

 

 

W okręgu lubelskim z pozycji drugiej ma startować posłanka PO, była minister sportu Joanna Mucha. Listę Koalicji Europejskiej ze wskazania PO ma też reprezentować posłanka Kornelia Wróblewska.

 

Na Podkarpaciu numerem dwa ma być posłanka PO Krystyna Skowrońska. 

 

Jerzy Buzek "jedynką" na Śląsku

 

W Małopolsce i woj. świętokrzyskim "jedynką" będzie obecna europosłanka PO Róża Thun. Reprezentować PO będą też: posłanka Jagna Marczułajtis, poseł Adam Cyrański, z miejsca piątego ma startować europoseł Bogusław Sonik. 

 

W woj. łódzkim na pozycji nr 3 ma się znaleźć Joanna Skrzydlewska. Na liście mają się znaleźć także posłanka Dorota Rutkowska i były marszałek województwa Witold Stępień.

 

W woj. śląskie "jedynką" ma być były premier Jerzy Buzek. Dalej na liście na pozycji nr 3 ma się znaleźć posłanka Mirosława Nykiel, na pozycji nr 4 europoseł Jan Olbrycht. Kandydatem na tej liście ma być także inny obecny europoseł Marek Plura.

 

Na pierwsze miejsce na liście na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zaproponowano szefową Polskiej Akcji Humanitarnej Janinę Ochojską. - Zależało nam na tym, żebyśmy mogli skorzystać z jej wielkiej wiedzy i doświadczenia, umiejętności. Będzie dobrze reprezentować sektor pozarządowy, ale także nas wszystkich - tłumaczył Schetyna. 

 

 

"Nie chcę wprowadzać »gestu Kozakiewicza« do kampanii, przynajmniej na tym etapie"

 

Drugie miejsce w tym okręgu ma zaproponowano senatorowi Jarosławowi Dudzie. Na pozycji nr 4 ma się znaleźć marszałek województwa opolskiej Andrzej Buła. Kandydatem na tej liście ma być też Władysław Kozakiewicz. - Znany z aktywności sportowej wcześniej i z pewnego charakterystycznego gestu, którego nie chcę wprost wprowadzać do tej kampanii, przynajmniej na tym etapie. Ale cieszę się, że będzie wspierał nas i reprezentował Koalicję Europejską - powiedział Schetyna.

 

W Wielkopolsce "jedynką" ma być była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz. - Tam bardzo bogata lista. Na pozycji nr 5 Adam Szejnfeld, obecny europoseł, będziemy proponować miejsce na naszej liście prezesowi stowarzyszenia Wolne Sądy panu Michałowi Wawrykiewiczowi, którego zaangażowanie w sprawę walki o praworządność i niezawisłość sądów podziwialiśmy przez ostatnie miesiące. Cieszymy się, że przyjął nasze zaproszenie - poinformował szef PO.

 

"Zdrojewskiemu będę proponował powrót do polityki krajowej"

 

- Chcę o jednej osobie powiedzieć, która jest ważna - bo i w tej kadencji, i w poprzedniej poseł, senator, prezydent miasta Wrocławia - szczególnego dla mnie. Chodzi o Bogdana Zdrojewskiego. Będę mu proponował powrót do polityki krajowej. Zależy mi na tym, żeby prowadził listę wrocławską w wyborach parlamentarnych - powiedział Schetyna.

 

Jak mówił, dochodzą głosy, że "premier Mateusz Morawiecki będzie chciał startować z Wrocławia". - Wierzę głęboko, że Bogdan Zdrojewski skutecznie poprowadzi listę Platformy Obywatelskiej, czy też koalicji, którą uda nam się zbudować (...) i skutecznie wprowadzi wielu posłów do Sejmu i wygramy te wybory w całym kraju, a we Wrocławiu szczególnie - podkreślił lider Platformy Obywatelskiej.

 

Tomczyk odpowiedzialny za komunikację medialną

 

Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że oprócz rekomendacji kandydatów PO na listy Koalicji Europejskiej, zarząd Platformy wskazał posła Marcina Kierwińskiego na szefa sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej. - On będzie tworzył sztab w najbliższych dniach wraz z przedstawicielami pozostałych ugrupowań koalicyjnych - przekazał Grabiec. Wyjaśnił, że zgodnie z ustaleniami koalicjantów, to PO miała wyznaczyć szefa wspólnego sztabu wyborczego.

 

Zarząd PO powołał ponadto - jak poinformował Grabiec - posła Cezarego Tomczyka na funkcję koordynatora ds. komunikacji medialnej Platformy Obywatelskiej.

prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie