Morawiecki w Budapeszcie. "Chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce"

Świat
Morawiecki w Budapeszcie. "Chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce"
Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem - poinformowała kancelaria premiera. - Chcemy budować lepszą przyszłość, nowoczesność, chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce -powiedział premier po złożeniu wieńca pod pomnikiem generała Józefa Bema.

Wizyta szefa polskiego rządu na Węgrzech miała związek z obchodami 171. rocznicy powstania węgierskiego. Po uroczystych obchodach rocznicowych wybuchu powstania 1848 roku, które odbyły się przed gmachem Muzeum Narodowego w Budapeszcie, Morawiecki udał się pod pomnik generała Józefa Bema, gdzie złożył wieniec.

 

- To zawsze wspaniała chwila tutaj w Budapeszcie na Węgrzech przeżywać tę polsko-węgierską przyjaźń i ten wasz coroczny przyjazd, to, co organizujecie, to przepiękna sprawa. Bardzo wam za to dziękuję - mówił Morawiecki do zgromadzonych osób.

 

Szef polskiego rządu podkreślił, że dzieje ostatnich stu lat pokazują, jak przyjaźń polsko-węgierska jest "głęboka i kluczowa".

 

Pomnik Bema, "wspaniałego, naszego wspólnego bohatera symbolizuje wielowiekową walkę za wolność naszą i waszą" - powiedział.

 

- Dzisiaj, kiedy ta jutrzenka wolności zawitała już 30 lat temu do Polski, na Węgry, to chcemy budować lepszą przyszłość, nowoczesność. Chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce - powiedział Morawiecki.

 

Jak dodał, rozumienie wolności i sprawiedliwości, a także poszukiwania prawdy "mamy bardzo podobne, tu na Węgrzech i my w Polsce, my Polacy".

 

Morawiecki dziękował też osobom związanym z klubami "Gazety Polskiej" oraz innym środowiskom patriotycznym, które przyjechały do Budapesztu. - Przechowujecie w sercu tę przyjaźń, pamięć o walce o wolność, ale też macie to pragnienie w sobie, żeby silna Polska z silnymi Węgrami były filarami przyszłej, bardzo silnej wspaniałej Europy - mówił.

 

 

Kuchciński: przyjaźń polsko-węgierska wytworzyła między naszymi narodami braterską więź

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował w piątek na Twitterze, że na ręce przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kovera złożył gratulacje z okazji 171. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r. "Powstanie było patriotycznym zrywem, próbą odzyskania wolności i prawa do samostanowienia" - podkreślił.

 

Marszałek Sejmu wskazał, że "w tej walce Węgrzy byli silnie wspierani przez Polaków, wśród których szczególnie wyróżnili się generałowie Józef Bem i Henryk Dembiński". "W licznych bitwach z wojskami habsburskimi odnieśli całą serię zwycięstw, dzięki czemu zyskali wielką popularność i sympatię wśród żołnierzy i w całym społeczeństwie węgierskim. Chociaż powstanie zakończyło się ostatecznie bezwzględną pacyfikacją kraju, a polscy ochotnicy musieli opuścić jego granice, Węgrzy nigdy nie zapomnieli o ich poświęceniu i zaangażowaniu" - dodał Kuchciński.

 

Jak podkreślił, "zahartowana w krwawych bojach przyjaźń polsko-węgierska przetrwała do dzisiaj i wytworzyła między naszymi narodami szczególną braterską więź".

 

"Wierzę, że przetrwa ona kolejne wieki i że nie będzie poddawana tak ciężkim próbom, jak w przeszłości. Przyczyni się natomiast do umacniania pokoju i wartości demokratycznych w regionie oraz zaowocuje nowymi inicjatywami na rzecz jego rozwoju" - oświadczył marszałek Sejmu.

 

Święto z okazji Wiosny Ludów

 

Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.

 

Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-49 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.

jm/prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze