Kraków: nauczyciele z "Solidarności" rozpoczęli piąty dzień okupacji kuratorium

Polska
Kraków: nauczyciele z "Solidarności" rozpoczęli piąty dzień okupacji kuratorium
PAP/Łukasz Gągulski

Nauczyciele z sekcji oświatowej "Solidarności" rozpoczęli piąty dzień okupacji kuratorium w Krakowie. Akcja ma charakter rotacyjny. W piątek uczestniczy w niej 12 osób.

To nauczyciele, członkowie "S", którzy przyjechali do Krakowa z Małopolski, Śląska, Świętokrzyskiego, Poznania, Gdyni i Nowego Sącza. Będą zmieniani przez osoby z innych miast, które chcą przyłączyć się do protestu.

 

- Nastroje mamy dobre. Niedogodności związane z pobytem w kuratorium też znosimy dobrze. To mało istotne. Najważniejszy jest cel, który chcemy osiągnąć - powiedziała rzeczniczka prasowa sekcji oświaty małopolskiej Solidarności Jolanta Zawistowicz.

 

- Chcemy, żeby odwiedził nas przedstawiciel rządu, w tym pani minister edukacji Anna Zalewska. Ciągle żywimy nadzieję, że brak wiadomości to dobre wiadomości, a młyny rządowe mielą powoli. Trwamy. Żyjemy w przekonaniu, że nasza inicjatywa przeniesie efekt - dodała.

 

Nauczyciele domagają się podwyżek 

 

Nauczyciele rozpoczęli akcję w poniedziałek. Domagają się: skrócenia ścieżki awansu zawodowego i wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc.

 

Szefowa MEN powiedziała w czwartek wieczorem w Polsat News: "Szanujemy strajk okupacyjny, mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do porozumienia".

 

Dodała, że "związki zawodowe mają różne możliwości wyrażania swojego niepokoju, próśb o dalsze rozmowy, chociaż - jak zaznaczyła - te rozmowy toczą się cały czas i w ciągu trzech lat odbyło się kilkadziesiąt spotkań.

 

Pytana w Polsat News, czy pojedzie spotkać się z protestującymi, Anna Zalewska odpowiedziała, że na miejscu są przedstawiciele rządu - małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!