Izrael przeprowadził około 100 ataków na cele Hamasu. Odwet za wystrzelenie rakiet

Świat
Izrael przeprowadził około 100 ataków na cele Hamasu. Odwet za wystrzelenie rakiet
PAP/EPA/Mohamed Saber

Izraelskie siły przeprowadziły w piątek nad ranem w Strefie Gazy około stu ataków na cele radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas - poinformowała w komunikacie armia Izraela. Naloty były odwetem za atak rakietowy z tej palestyńskiej enklawy w kierunku Tel Awiwu.

"Samoloty i śmigłowce bojowe zaatakowały w nocy z czwartku na piątek cele organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy", gdzie administruje Hamas - podano w komunikacie. Wśród atakowanych pozycji były znaczące zakłady produkcji rakiet oraz kompleks budynków, z których Hamas kieruje swoimi działaniami na Zachodnim Brzegu Jordanu, oddalonym od Strefy Gazy o około 90 km.

 

Źródła z kręgów bezpieczeństwa potwierdziły, że doszło łącznie do stu ataków w około 40 miejscach na obszarze Strefy Gazy.

 

Wcześniej izraelskie źródła wojskowe podały, że uderzono w cele związane z Hamasem na południu i na północy tej palestyńskiej enklawy.

 

Według wstępnych informacji nie ma ofiar śmiertelnych tych ataków. Obrażenia odniosły dwie osoby na południu Strefy Gazy.

 

Kierownictwo Hamasu stanowczo zaprzeczyło, żeby organizacja ta miała jakikolwiek udział w ataku rakietowym na Tel Awiw. Zapewniono, że strona palestyńska skrupulatnie przestrzega zawieszenia broni w związku z rozmowami prowadzonymi z delegacją egipską, która podjęła się misji przygotowawczej na rzecz przyszłych rozmów izraelsko-palestyńskich.

 

"Gdy doszło do ataku rakietowego na Tel Awiw, trwało właśnie uzgadnianie protokołu zgodności w odniesieniu do tego konfliktu między delegacją palestyńską i egipską" - wskazano w komunikacie.

 

Tymczasem komitet organizujący cotygodniowe protesty Palestyńczyków w Strefie Gazy na granicy z Izraelem poinformował w piątek "o odroczeniu" demonstracji. Dodano, że protesty zostaną wznowione w nadchodzących tygodniach. Pierwsza rocznica tego ruchu społecznego protestu mija 30 marca.

 

Relacje palestyńsko-izraelskie są szczególnie napięte od zeszłego roku. Wzburzenie Palestyńczyków wzbudziło m.in. przeniesienie przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Na granicy pomiędzy Strefą Gazy i Izraelem regularnie dochodzi do demonstracji. Według arabskich mediów od marca ubiegłego roku armia Izraela zabiła w nich ponad 200 osób i raniła kilkanaście tysięcy.

jm/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie