"Bezsensowny akt okrucieństwa na niewinnych ludziach". Świat reaguje na ataki w Nowej Zelandii

Świat

"Polacy łączą się w smutku i żałobie ze wszystkimi dotkniętymi aktami ślepej nienawiści" - napisał prezydent Andrzej Duda. Głowy państw i przedstawiciele organów UE łączą się w żałobie z rodzinami ofiar, które zginęły w atakach terrorystycznych na meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii. W piątkowych zamachach śmierć poniosło co najmniej 49 osób, a 48 zostało rannych, w tym 25 - ciężko.

"Z najgłębszym smutkiem i poruszeniem przyjąłem zatrważające doniesienia o bestialskich aktach przemocy, jakie dokonały się dzisiaj w Christchurch" - napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do Gubernator Generalnej Nowej Zelandii Patsy Reddy.

 

"W imieniu własnym oraz Narodu Polskiego składam na pani ręce wyrazy szczerego współczucia dla wszystkich rodzin oraz bliskich ofiar i poszkodowanych w tej tragedii. Żywimy gorącą nadzieję, że ranni wrócą do zdrowia i pełni sił" - podkreślił prezydent.

 

Jak dodał, "Polacy łączą się w smutku i żałobie ze wszystkimi dotkniętymi tymi aktami ślepej nienawiści".

 

"Zachowujemy Was w naszych sercach i modlitwach" - zaznaczył Andrzej Duda.

 

Trump: USA stoją u boku Nowej Zelandii

 

"Moje gorące wyrazy współczucia i pozdrowienia kieruję do narodu Nowej Zelandii w związku z koszmarną masakrą w meczetach. 49 niewinnych osób zginęło tak bezsensownie, tak wielu zostało poważnie rannych. USA stoją u boku Nowej Zelandii, jeśli cokolwiek możemy zrobić. Niech Bóg ma was w swojej opiece!" - napisał Trump na Twitterze.

 

 

"USA stanowczo potępiają atak w Christchurch. Nasze myśli i modlitwy są z ofiarami i ich rodzinami. Solidaryzujemy się z narodem Nowej Zelandii i jego rządem w obliczu tego okrutnego aktu nienawiści" - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

 

Kondolencje Nowozelandczykom złożył też były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. "Dzielimy żałobę z wami i z muzułmańską społecznością w waszym kraju. Wspólnie musimy przeciwstawić się nienawiści, we wszystkich formach"

 

Burmistrz Nowego Jorku zapowiedział zwiększenie zastępów policji patrolujących tereny w pobliżu miejskich meczetów.

 

Francja sprzeciwia się wszelkim formom ekstremizmu

 

"Wszystkie nasze myśli są z ofiarami ohydnych zbrodni, dokonanych w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii oraz z ich bliskimi. Francja sprzeciwia się wszelkim formom ekstremizmu i działa ze swoimi partnerami przeciwko terroryzmowi na świecie" - napisał prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

Sprawca piątkowych zamachów opublikował liczący ponad 70 stron manifest zatytułowany "The Great Replacement" ("Wielkie Zastąpienie"). Jako bezpośrednie powody, które go zmieniły i skłoniły do ataku, wskazuje śmierć Ebby Akerlund - 11-letniej Szwedki, ofiary zamachu w Sztokholmie w kwietniu 2017 roku (muzułmański zamachowiec wjechał wtedy samochodem na deptak, zabijając cztery osoby) oraz wybory we Francji w 2017 roku, kiedy Emmanuel Macron wygrał z Marine Le Pen.

 

Stwierdził, że moment, kiedy "miękka, obywatelsko-nacjonalistyczna, niekontrowersyjna figura, której najlepszym pomysłem była deportacja imigrantów" przegrała z "anty-białym internacjonalistą, globalistą i byłym bankierem" spowodowała, że jego "wiara w demokratyczne rozwiązanie zniknęła".

 

"Życzymy siły i odwagi rannym i ich rodzinom"

 

"Składam najgłębsze kondolencje ukochanym ofiar oraz społeczności jako całej. Życzymy siły i odwagi rannym i ich rodzinom" - napisał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

 

"Ten bezsensowny akt okrucieństwa na niewinnych ludziach w ich miejscu kultu nie mógłby być bardziej sprzeczny z wartościami oraz kulturą pokoju i jedności, które Unia Europejska dzieli z Nową Zelandią" - podkreślił.


Zapewnił, że UE "stoi i zawsze będzie stała z wami (Nowozelandczykami) przeciwko tym, którzy haniebnie chcą zniszczyć nasze społeczeństwa i nasz sposób życia".

 

"Brutalny atak nie zmniejszy tolerancji, z której słynie Nowa Zelandia"

 

"Okropne wiadomości z nocy z Nowej Zelandii. Brutalny atak w Christchurch nigdy nie zmniejszy tolerancji oraz przyzwoitości, z której słynie Nowa Zelandia" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

 

"Nasze myśli w Europie są z ofiarami i ich rodzinami. Premier Jacinda Ardern może liczyć na naszą solidarność" - dodał.

 

"Jestem głęboko zasmucona przerażającymi wydarzeniami w Christchurch. Książe Filip i ja przesyłamy swoje kondolencje dla rodzin i przyjaciół tych, którzy stracili życie" - napisała brytyjska królowa Elżbieta II.

 

Jednocześnie dodała, że "składa hołd służbom ratunkowym i wolontariuszom, którzy zapewniają wsparcie tym, którzy byli poszkodowani". "W tych tragicznych chwilach moje myśli i modlitwy są ze wszystkimi Nowozelandczykami" - zapewniła.

Elżbieta II jest królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także pozostałych państw Wspólnoty Narodów, w tym Nowej Zelandii.

 

Wcześniej swoje kondolencje przesłali także m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May, szef MSW Sajid Javid, szef MSZ Jeremy Hunt i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

 

"W imieniu mojego państwa składam kondolencje światu islamskiemu i narodowi Nowej Zelandii, w które wymierzony był ten godny pożałowania akt - najnowszy przykład rosnącego rasizmu i islamofobii" - napisał na Twitterze po angielsku Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

 

 

Przemawiając na pogrzebie jednego z byłych tureckich ministrów, Erdogan ostrzegł z kolei, że poglądy reprezentowane przez mordercę z Christchurch "niczym rak gwałtownie zaczęły przejmować zachodnie społeczności". Wezwał kraje Zachodu do "natychmiastowego podjęcia działań przeciwko tej niebezpiecznej zmianie, która zagraża całej ludzkości".

 

Papież modli się za ofiary

 

W depeszy kondolencyjnej, wystosowanej do Nowej Zelandii w imieniu papieża, watykański sekretarz stanu napisał, że Franciszek jest głęboko zasmucony wiadomością o ofiarach i rannych w wyniku "bezsensownych aktów przemocy" w dwóch meczetach w Christchurch.

 

Papież - dodał kardynał Parolin - "zapewnia wszystkich Nowozelandczyków, a szczególnie społeczność muzułmańską, o swej płynącej z serca solidarności w związku z tymi atakami".

 

"Pomny wysiłków personelu do spraw bezpieczeństwa i ratowników w tej trudnej sytuacji Jego Świątobliwość modli się o wyzdrowienie rannych, pocieszenie dla tych, którzy opłakują utratę swych bliskich i wszystkich dotkniętych tą tragedią" - podkreślił kard. Parolin.

 

Dodał, że Franciszek modli się o "otuchę i siłę" dla narodu.

 

Szef ONZ apeluje o walkę z islamofobią

 

Rzecznik Antonio Guterresa Stephane Dujarric wskazał, że sekretarz generalny ONZ "jest zszokowany i przerażony atakiem terrorystycznym" i wzywa ludzi na całym świecie do sprawniejszych działań, by zwalczać "islamofobię i eliminować nietolerancję i agresywny ekstremizm". Guterres podkreślił też "świętość meczetów i wszystkich miejsc kultu".

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan  nazwał piątkowe ataki "najnowszym przykładem rosnącego rasizmu oraz islamofobii". - W imieniu mojego państwa składam kondolencje światu islamskiemu i narodowi Nowej Zelandii, w które wymierzony był ten godny pożałowania akt - najnowszy przykład rosnącego rasizmu i islamofobii - napisał na Twitterze po angielsku turecki przywódca.

 

Przemawiając na pogrzebie jednego z byłych tureckich ministrów, Erdogan ostrzegł, że poglądy reprezentowane przez mordercę z Christchurch "niczym rak gwałtownie zaczęły przejmować zachodnie społeczności". Wezwał kraje Zachodu do "natychmiastowego podjęcia działań przeciwko tej niebezpiecznej zmianie, która zagraża całej ludzkości".

 

W podobnym tonie wypowiedział się premier Pakistanu Imran Khan. "Winię za te coraz liczniejsze ataki terrorystyczne islamofobię po 9/11 (ataku na World Trade Center - red.), islam i 1,3 mld muzułmanów zbiorowo obarcza się winą za jakikolwiek akt terroru dokonany przez muzułmanina" - napisał na Twitterze.

 

"Kiedy wznieca się płomienie nienawiści, kiedy ludzie są demonizowani ze względu na swoją wiarę, kiedy gra się na obawach ludzkich zamiast je rozwiać, konsekwencje są śmiertelne, co ze smutkiem widzimy dziś" - oświadczył Sadiq Khan, pierwszy burmistrz Londynu będący muzułmaninem. Khan zapewnił, że londyńczycy stoją ramię w ramię z mieszkańcami Christchurch.

msl/luq/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie