MON: polskie wyrzutnie Patriot będą w terminie

Polska
MON: polskie wyrzutnie Patriot będą w terminie
US Army

Zamówione przez Polskę wyrzutnie obrony powietrznej Patriot z systemem zarządzania polem walki IBCS zostaną dostarczone w terminie - oświadczyło w czwartek MON. "Wbrew pojawiającym się w przestrzeni medialnej informacjom, dwie baterie systemu Patriot zakupione przez Polskę w marcu 2018 roku zostaną dostarczone w ustalonym terminie, czyli do 2022 r." - napisał resort obrony komunikacie.

MON zaznaczyło, że umowa podpisana 13 marca 2019 r. pomiędzy rządem USA a firmą Northrop Grumman na pozyskanie tego systemu zarządzania polem walki dla polskiego programu obrony powietrzne Wisła (faza I) "zakłada dostawy elementów systemu do 2022 r". "Umowa przewiduje także, że firma Northrop Grumman odpowiedzialna będzie za aktualizację oprogramowania oraz wsparcie informatyczne systemu do roku 2026. Podpisana umowa nie oznacza, że system trafi do Polski w późniejszym terminie niż 2022 rok" - podkreślono.

 

Resort zapewnił, że realizacja pierwszej fazy programu Wisła "przebiega zgodnie z przyjętymi w MON założeniami". Dostawa dwóch baterii z systemem IBCS jest planowana na rok 2022, a osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej jest zakładane na lata 2023/24. "Proces wdrażania systemu IBCS do US Army przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Z uwagi na jednoczesne wdrożenie systemu IBCS do US Army i Sił Zbrojnych RP strona polska jest na bieżąco informowana o wynikach poszczególnych etapów pracy" - czytamy w komunikacie.

 

Według MON w tym tygodniu delegacja polska pod przewodnictwem pełnomocnika do spraw realizacji programu Wisła płk. Michała Marciniaka prowadzi w Huntsville rozmowy dotyczące realizacji pierwszej fazy programu Wisła, omawiając m.in. szczegóły udziału polskich przedstawicieli w testach poligonowych (strzelaniach) IBCS, planowanych na sierpień 2019 r.

 

Umowa z Northrop Grumann to trzecia umowa zawarta przez rząd USA w ramach programu Wisła: dwie wcześniejsze zawarte zostały z firmami Raytheon (producentem zestawów Patriot) oraz Lockheed Martin (producentem pocisków).

 

Program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła został podzielony na dwie fazy. Międzyrządowa umowę w ramach pierwszego etapu została podpisana pod koniec marca ub. r. W ramach tego kontraktu Polska kupiła 16 wyrzutni produkowanego przez firmę Raytheon systemu Patriot, 208 pocisków PAC-3 MSE wytwarzanych przez koncern Lockheed Martin, cztery sektorowe radary, cztery stanowiska kierowania walką, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii.

 

W drugiej fazie Polska ma kupić tańsze pociski jako uzupełnienie podstawowej amunicji, a także nowy radar o polu obserwacji 360 stopni. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS. Wartość umowy w pierwszej fazie programu Wisła wyniosła 4,75 mld dolarów, 700 mln zł ma trafić do polskich zakładów zaangażowanych w program

 

MON podkreśliło, że "Polska będzie drugim krajem na świecie po Stanach Zjednoczonych z najnowocześniejszymi zestawami Patriot z systemem IBCS".

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie