Imienne identyfikatory na mundurach policji. Projekt rozporządzenia MSWiA. Koszt - 3,5 mln zł

Polska
Imienne identyfikatory na mundurach policji. Projekt rozporządzenia MSWiA. Koszt - 3,5 mln zł
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował projekt rozporządzenia dotyczącego m.in. obowiązkowego noszenia przez policjantów na mundurach identyfikatorów imiennych. Zmiana przepisów pozwoli także na zakup identyfikatorów przez Policję. Do tej pory kupowali je sami funkcjonariusze.

W opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji uzasadnieniu do noweli rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowania policjantów wskazano, że wynika ona przede wszystkim z konieczności dostosowania przepisów do zmian wprowadzonych w Ustawie o policji. Chodzi o uzupełnienie katalogu rodzajów służb wchodzących w skład policji o służbę kontrterrorystyczną.


Nowela wynika także "z potrzeby doprecyzowania jego przepisów w zakresie noszenia przez policjantów znaku identyfikacji imiennej". Jak wskazano w uzasadnieniu realizacji tego celu będzie służyło wprowadzenie znaku identyfikacji imiennej do norm umundurowania.


"Znak ten będzie przysługiwał policjantowi jednorazowo, w liczbie jednego kompletu, w skład którego będzie wchodził znak wykonany z metalu - 1 szt. i znak wykonany z taśmy szczepnej - 2 szt." - czytamy w uzasadnieniu.


Jednostki nie kupowały identyfikatorów


Proponowane przepisy dopuszczają możliwość noszenia znaku identyfikacji imiennej zamiast tzw. znaku identyfikacji indywidualnej (metalowa odznaka w kształcie gwiazdy noszona na mundurze – red.), co - jak podkreślono - wpłynie na poprawę komfortu użytkowania podczas pełnienia służby.


Według obowiązujących obecnie przepisów znak identyfikacji imiennej nie jest uwzględniony w normach umundurowania, dlatego jednostki organizacyjne policji nie dokonują jego zakupu. Funkcjonariusze mogą kupować go sami.


Nowela rozporządzenia z jednej strony wprowadza obowiązek noszenia identyfikatorów imiennych, z drugiej umożliwia ich zakup. Obowiązku noszenia znaku identyfikacji imiennej nie będą miały pododdziały zwarte, w których policjanci wykonują czynności w sposób zorganizowany.


Jak wskazano w ocenie skutków regulacji do projektu rozporządzenia, wejście w życie przepisów spowoduje zwiększenie wydatków o 3,5 mln zł, co jest związane z zakupem znaków identyfikacji imiennej.


Niejednolite przepisy


W sierpniu ubiegłego roku o planowanych zmianach w kwestii identyfikacji funkcjonariuszy pisała "Rzeczpospolita". "To pokłosie afery z ujawnieniem przez posła Michała Szczerbę wizerunku i nazwiska policjanta, który podczas społecznych manifestacji pod Sejm starł się z jednym z demonstrantów" - zaznacza gazeta.


Wyszło wtedy na jaw, że policjanci - mimo prawnego obowiązku - nie noszą identyfikatorów na mundurach, bo przepisy są niejednolite - podawała "Rz".
Rozporządzenie wchodzi w życie 5 kwietnia 2019 roku.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze