Błąd w nowych e-dowodach. Wstrzymano czasowo ich produkcję

Polska
Błąd w nowych e-dowodach. Wstrzymano czasowo ich produkcję
Polsat News

Nawet kilka tysięcy nowych dowodów osobistych z chipem mogło zostać wyprodukowanych z błędem. Produkcja dokumentów została na pewien czas wstrzymana, a dokumenty unieważnione - informuje RMF FM. Wnioski na nowe e-dowody można składać od 4 marca.

Dokumenty nie zawierały wszystkich elektronicznych funkcjonalności. m.in nie miały wszystkich certyfikatów i podpisów osobistych, mimo, że wnioskodawcy o to prosili - podaje RMF FM. 

 

O wydanie nowego dokumentu można wnioskować od 4 marca. Zewnętrznie dokument wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego, ale w warstwie plastikowej znajduje się chip.

 

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa

 

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba składać wniosku. Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty). Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

 

Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

msl/grz/ PAP, RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie