Tygodnik z instrukcją "jak rozpoznać Żyda" w sejmowym kiosku. "Za dobór tytułów odpowiada RUCH S.A."

Polska

- Na terenie Sejmu sprzedawany jest tygodnik "Tylko Polska" z instrukcją "Jak rozpoznać Żyda"; apelujemy do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, aby wyjaśnił jak to możliwe, że tego typu pismo jest propagowane w polskim parlamencie - powiedział Michał Kamiński (PSL-UED). Centrum Informacyjne Sejmu: "Kancelaria Sejmu będzie wnioskowała o jego usunięcie z zestawu prasy dostarczanej przez RUCH S.A."

Kamiński pokazał na konferencji prasowej w Sejmie tygodnik "Tylko Polska", który - jak powiedział - można kupić w kiosku znajdującym się w hotelu sejmowym. Na okładce widnieje hasło: "Jak rozpoznać Żyda". "Nazwiska, cechy antropologiczne, sposób wysławiania się, prezencja, cechy charakteru, metody działania, działanie dezinformacyjne. Jak ich zwyciężyć? Tak dalej być nie może!" - napisano.

 

- Uznaję za absolutny skandal, że w polskim Sejmie (....) takie plugawe pisma, jak wyjęte z nazistowskich gazetek, są sprzedawane - oświadczył Kamiński. Zaapelował do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o wyjaśnienie "jak to możliwe", że tego typu treści są rozprowadzane na terenie parlamentu.

 

Według Kamińskiego, w żadnym europejskim parlamencie nie powinno być miejsca dla pisma, które - jego zdaniem - ma "charakter antysemicki". 

 

"Adresatem wniosków powinny być organy ścigania"

 

Do sprawy odniósł się na Twitterze dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. "Kioski w Sejmie obsługuje RUCH S.A., odpowiadający za dobór tytułów. Osoby sprzedające prasę nie są pracownikami ani współpracownikami Kancelarii" - napisał.

 

Przypomniał też, że zgodnie z art. 22 prawa prasowego, sąd "może zawiesić wydawanie dziennika lub czasopisma (...) jeżeli w ciągu roku co najmniej trzykrotnie w tym dzienniku lub czasopiśmie zostało popełnione przestępstwo". 

 

W oświadczeniu dla mediów Grzegrzółka dodał, że "adresatem ewentualnych wniosków" ws. tygodnika "Tylko Polska", "powinny być organy ścigania, a nie Kancelaria Sejmu".

 

Po południu Grzegrzółka poinformował, że "Kancelaria Sejmu będzie wnioskowała o usunięcie z zestawu prasy dostarczanej przez RUCH S.A. periodyku z antysemickimi artykułami". 

 

Zapowiedział również, że lista tytułów, które są udostępniane przez kolportera w parlamencie, zostanie całościowo sprawdzona.

 

msl/dk/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie