Obok dworca w Mikołowie znaleziono pocisk artyleryjski. Przywrócono ruch pociągów

Polska
Obok dworca w Mikołowie znaleziono pocisk artyleryjski. Przywrócono ruch pociągów
Pexels.com/ 258534

Po usunięciu niewybuchu pociągi kursujące między Katowicami i Rybnikiem wróciły w środę po południu na swoją normalną trasę przez Mikołów (Śląskie). W czasie oczekiwania na usunięciu pocisku artyleryjskiego, znalezionego podczas prac ziemnych w pobliżu mikołowskiego dworca, m.in. uruchomiono komunikację zastępczą.

Pojedynczy pocisk znaleźli w środę rano robotnicy budujący łącznik mikołowskich ulic Kolejowej i Waryńskiego. Wezwano patrol saperski z Gliwic. Nie było potrzeby ewakuacji, jednak zdecydowano o zamknięciu pobliskiej stacji kolejowej. Zamknięcie stacji spowodowało skierowanie na objazd przejeżdżających przez Mikołów pociągów.

 

Jak poinformowała w środę po południu aspirant Klaudia Kania z mikołowskiej policji, po zabezpieczeniu pocisku przez saperów można było m.in. otworzyć stację kolejową. Magdalena Iwańska z biura prasowego Kolei Śląskich przekazała, że przed godz. 13. pociągi skierowano już na normalną trasę.

 

Wcześniej, w środowe przedpołudnie, pociągi Kolei Śląskich linii S7/S71 Katowice - Racibórz i Katowice - Bohumin (przez Rybnik) kursowały objazdem przez Tychy. Na odcinku Katowice Piotrowice - Orzesze Jaśkowice uruchomiono zastępczą komunikację autobusową.

 

Służby dyspozytorskie Kolei Śląskich informowały, że pociągi kursujące objazdem nabierały średnio po około 20 minut opóźnienia.

 

Budowa węzła przesiadkowego

 

Miejsce znalezienia niewybuchu - budowa liczącego niespełna 500 metrów łącznika ulic Waryńskiego i Kolejowej to pierwszy etap powstawania węzła przesiadkowego w rejonie dotychczasowego dworca autobusowego w Mikołowie. Oprócz infrastruktury drogowej w tym etapie inwestycji założono m.in. budowę parkingu na ponad 200 samochodów.

 

Łącznik ma być gotowy w tym roku. W drugim etapie prac powstanie nowy dworzec autobusowy, złożony z pięciu zadaszonych peronów, przesuniętych wobec obecnych o kilkanaście metrów. Park obok obecnego dworca zostanie odrestaurowany, a teren wokół zagospodarowany.

 

W trzecim etapie - w 2020 r. - mają zostać zmodernizowane drogi w okolicach dworca. Rondo u zbiegu ulic Prusa i Miarki zostanie przesunięte i powiększone; dodatkowe ronda są planowane w miejscach wysepek na skrzyżowaniach pobliskich ulic. Efektem ma być odkorkowanie centrum miasta i upłynnienie ruchu.

 

Miejscowi samorządowcy podkreślają, że węzeł przesiadkowy połączy transport prywatny z publicznym - będzie tam można przesiąść się z roweru, motocykla, samochodu czy autobusu na pociąg. Wartość inwestycji, wspieranej z funduszy unijnych, to ponad 21 mln zł.

las/ml/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie