Co ósmy Bułgar uważa, że Ziemia jest płaska. 15 proc. ma wątpliwości co do lądowania na Księżycu

Świat
Co ósmy Bułgar uważa, że Ziemia jest płaska. 15 proc. ma wątpliwości co do lądowania na Księżycu
NASA/Public Domain

Prawie 20 proc. Bułgarów nie wie dokładnie, jaki kształt ma Ziemia, 8 proc. jest przekonane, że jest płaska, a 25 proc. nie wierzy, że człowiek stanął na Księżycu - takie są opublikowane w środę wyniki sondażu instytutu Gallupa.

Sondażem przeprowadzonym w pierwszym tygodniu marca objęto 824 dorosłych obywateli Bułgarii. 81 proc. badanych wiedziało, że Ziemia jest kulista, 11 proc. nie było natomiast pewne jej kształtu. W przekonaniu pozostałych twierdzenie, że Ziemia jest kulista, to po prostu kłamstwo.

 

Około 15 proc. ankietowanych było przekonanych, że szczepionki są niekorzystne dla zdrowia i lepiej z nich nie korzystać. Całkowitą pewność, że warto się szczepić, zadeklarowało 57 proc.

 

Na pytanie, czy człowiek dotarł na Księżyc, pozytywnie odpowiedziało 74 proc. Wątpliwości miało 15 proc., a 9 proc. uznało, że człowieka nigdy na satelicie Ziemi nie było.

 

Fakt, że względnie wysoki odsetek Bułgarów nie wierzy, że człowiek był na Księżycu i jest przekonany o szkodliwości szczepionek pokazuje zdaniem analityków Gallupa, że różne teorie spiskowe mają szeroki społeczny zasięg. W bułgarskich mediach często można spotkać publikacje, których autorzy twierdzą, że sceny z lądowaniem i pierwszymi krokami Amerykanów na Księżycu zostały sfilmowane w studiu, a Jurij Gagarin nigdy nie poleciał w Kosmos.

 

O szczepionkach jest ostatnio w Bułgarii głośno m.in. w związku z tym, że w ostatnim miesiącu odnotowano około 100 zachorowań na odrę.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie