Zasiedział teren Politechniki uprawiając na nim rabarbar. Teraz sprzedał go urzędnikom za 10 mln zł

Polska

Prywatny inwestor sprzedał Urzędowi Marszałkowski Województwa Małopolskiego za 10 mln zł 3,5 hektara ziemi w Krakowie. Kilka lat wcześniej teren przejął przez zasiedzenie od Politechniki Krakowskiej twierdząc, że od lat uprawiał tam rabarbar - informuje Onet.pl.

Ziemia na Czyżynach, pomiędzy aleją Bora-Komorowskiego i siedzibą Muzeum Lotnictwa w Krakowie od 1977 roku była zarządzana na zasadzie użytkowania wieczystego przez Politechnikę Krakowską. Tereny przeszły na własność uczelni w 2005 roku. 

 

Rok później prywatny inwestor złożył do Sądu Rejonowego w Nowej Hucie wniosek o zasiedzenie terenu uczelni. Chciał uzyskać prawo własności do prawie pięciu hektarów ziemi, na której - jak twierdził - zarówno on, jak i jego rodzina od lat uprawia rabarbar.

 

W 2012 roku sąd rejonowy uznał, że prywatny inwestor zasiedział ziemię. Politechnika od wyroku się odwołała. W 2017 r. zapadł prawomocny wyrok. Sąd uznał, że inwestor przez zasiedzenie nabył prawa do 3,5 hektara ziemi.

 

Jak dowiedział się Onet przedsiębiorca "właśnie sprzedał (za 10 mln  zł.) ziemię Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego". 

 

Był rabarbar, będzie Małopolskie Centrum Nauki

 

Zakup był współfinansowany z pieniędzy unijnych, bo na tym terenie do 2022 roku ma powstać siedziba Cogiteonu -  Małopolskiego Centrum Nauki.

 

Placówka, prezentująca osiągnięcia najnowszej nauki, stanie na 4-hektarowej działce. Samo Centrum ma mieć 12,5 tys. metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to 91 mln zł. 

 

 

jm/ml/ Onet.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie