Emilewicz: w styczniu, pierwszy raz od maja 2018 r., dynamika eksportu była wyższa niż importu

Polska
Emilewicz: w styczniu, pierwszy raz od maja 2018 r., dynamika eksportu była wyższa niż importu
PAP/Radek Pietruszka

W styczniu br., pierwszy raz od maja 2018 r., dynamika eksportu była wyższa niż dynamika importu; styczniowe wyniki przełożyły się na redukcję deficytu handlowego o ok. 450 mln euro, do 50 mln euro - wskazała w komentarzu do wtorkowych danych GUS szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego w styczniu 2019 r. wyniósł 0,1 mld euro.

 

W styczniu tego roku eksport towarów z Polski wyniósł 18,1 mld euro i był o 2,5 proc. wyższy niż przed rokiem. Z kolei import osiągnął 18,16 mld euro, czyli był nieznacznie niższy w ujęciu rok do roku - podał GUS.

 

- Tym samym, w styczniu tego roku, pierwszy raz od maja 2018 r., dynamika eksportu była wyższa niż dynamika importu. Styczniowe wyniki przełożyły się jednocześnie na redukcję deficytu handlowego o ok. 450 mln euro, do 50 mln euro - wskazała minister przedsiębiorczości i technologii.

 

Wzrosła sprzedaż m.in. do Niderlandów 

 

Jak podkreśliła, rząd "konsekwentnie działa na rzecz wzmocnienia eksportu", czemu służą m.in. przedsięwzięcia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

- Zachęcamy naszych przedsiębiorców do poszukiwania nowych rynków zbytu, gdyż - mimo że mamy duży rynek wewnętrzny - jest to niezbędne do rozwoju ich biznesów, a tym samym polskiej gospodarki - wyjaśniła.

 

Według danych GUS najbardziej w styczniu br. wzrosła sprzedaż m.in. do Niderlandów (o blisko 12 proc., tj. o blisko 100 mln euro), Wielkiej Brytanii (o 6,2 proc., tj. o 70 mln euro), Rosji (o ok. 14,5 proc., tj. o ok 64 mln euro) oraz USA (o 13,3 proc., tj. o ok. 61 mln euro).

 

Biorąc pod uwagę strukturę przedmiotową naszych obrotów, jak wskazała Emilewicz, najbardziej w styczniu br. zwiększył się wywóz: maszyn i urządzeń elektrycznych i ich części i akcesoriów (o 8,4 proc., tj. o ok. 160 mln euro), kotłów, maszyn i urządzeń mechanicznych i ich części (o 3,5 proc., tj. o ok. 85 mln euro), statków, łodzi, konstrukcji pływających (o ok. 83 proc., tj. o 78 mln euro) oraz miedzi i wyrobów z miedzi (o ok. 30 proc., tj. o 58 mln euro).

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie