CBŚP rozbiło gang narkotykowy działający na Mazowszu i Podkarpaciu

Polska

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o udział w gangu narkotykowym. Grupa działała na terenie Warszawy oraz województwa podkarpackiego; jej członkowie wprowadzali do obrotu m.in. marihuanę i amfetaminę.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, kom. Iwona Jurkiewicz podała w poniedziałek PAP, że ubiegłotygodniowe zatrzymania są efektem wielomiesięcznej pracy policji i prokuratury.

 

- Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie tej zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków. Mogli w ten sposób działać prawie dwa lata - powiedziała kom. Jurkiewicz. Dodała, że gang obracał m.in. marihuaną, amfetaminą, kokainą oraz tabletkami ecstasy. Ich głównym rynkiem zbytu była Warszawa i jej okolice, a także województwo podkarpacie.

 

Zabezpieczono ponad 21 kilogramów narkotyków

 

- Na podstawie zebranych informacji policjanci przeprowadzili realizację i zatrzymali dwanaście osób. Działania zostały przeprowadzone jednocześnie w wielu miejscach na terenie województwa mazowieckiego. W akcji brało udział ponad 260 policjantów - podała rzeczniczka.

 

CBŚP wspierane było przez funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji, komend wojewódzkich z Białegostoku, Olsztyna, Łodzi, Lublina, Radomia i Rzeszowa, a także Biura Operacji Antyterrorystycznych z KGP. Zatrzymane osoby mają od 20 do 62 lat.

 

W mieszkaniach podejrzanych zabezpieczono ponad 21 kilogramów różnych narkotyków, w tym 15,5 litra płynnej amfetaminy, z której można uzyskać 93 kg amfetaminy w proszku.

 

 

 

Członkowie grupy mieli także elementy policyjnego umundurowania - kamizelki, kominiarki, tabliczki do zatrzymywania pojazdów i kajdanki oraz broń gazową. Funkcjonariusze ustalają, do czego przestępcy wykorzystywali te przedmioty.

 

Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, które nadzoruje śledztwo w tej sprawie. Trzem osobom przedstawiono zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a osiem osób usłyszało zarzuty udziału w tej grupie. Ci podejrzani odpowiedzą także za udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających.

 

Nie przyznają się do winy

 

- Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia nie korespondujące z zebranym materiałem dowodowym. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec jedenastu osób - podał prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.

 

Jedna osoba odpowie za posiadanie narkotyków. Została objęta dozorem i zakazem opuszczania kraju.

 

Prokuratura Krajowa podała, że kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności, a udział w takiej grupie - karą do 5 lat więzienia. Natomiast za udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających maksymalna kara może wynieść nawet 12 lat pozbawienia wolności.

 

Centralne Biuro Śledcze Policji informuje, że sprawa jest rozwojowa, a funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie