Biedroń: listy do PE za kilka dni, mam nadzieję, że będzie na nich Scheuring-Wielgus

Polska
Biedroń: listy do PE za kilka dni, mam nadzieję, że będzie na nich Scheuring-Wielgus
PAP/Jakub Kamiński

Wiosna przedstawi listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego za kilka dni - poinformował w poniedziałkowej rozmowie z dziennikarzami lider ugrupowania Robert Biedroń. Wyraził również nadzieję, że z listy jego ugrupowania wystartuje posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.

Biedroń pytany, kiedy pojawią się pełne listy kandydatów Wiosny w wyborach do PE poinformował, że "za kilka dni".

 

- Pracujemy nad nimi, mieliśmy dobre spotkanie w weekend z naszymi strukturami. Mamy kilkanaście tysięcy ludzi w naszych strukturach, więc pracowaliśmy w weekend ciężko nad listami - powiedział.

 

- Nie ma u nas przepychanek, są decyzje na każdym szczeblu i ten szczebel ostateczny, czyli zarząd podejmie te decyzje w ciągu najbliższych dni - będziemy mieli bardzo mocne, europejskie listy - zapewniał lider Wiosny.

 

"Wejście do Wiosny wiąże się z poważną deklaracją"

 

Biedroń pytany, czy z listy Wiosny wystartuje posłanka partii Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus, odpowiedział, że ma taką nadzieję. Zaprzeczył jednak, że decyzja w tej sprawie już zapadła.

 

- Joanna Scheuring-Wielgus spotkała się ze mną w środę w ubiegłym tygodniu - mieliśmy bardzo dobre spotkanie. Wiem, że ona stoi przed poważną decyzją odnośnie kontynuacji swojej działalności politycznej, publicznej - mówił lider Wiosny.

 

Dodał, że to "musi być poważna, dojrzała - wejście do Wiosny wiąże się z poważną deklaracją". - My tworzymy poważne, monogamiczne związki polityczne, więc jeżeli Joanna się zdecyduje na tę przygodę z nami, to mam nadzieję, że to będzie również trwały związek i trzymam kciuki za dobrą decyzję, bo Joanna przyniesie wiosnę do Wiosny - dodał Biedroń.

 

Scheuring-Wielgus poinformowała w środę, że w wyborach do PE nie wystartuję z list Koalicji Europejskiej - władze partii Teraz! do której należy Scheuring-Wielgus zdecydowały o przyłączeniu się do Koalicji Europejskiej.

 

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja. Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

 

Wiosna rozpoczęła akcję "Wiosenne porządki" w urzędach administracji publicznej

 

Informacji o zarobkach urzędników pracujących w urzędach i instytucjach publicznych oraz spółkach Skarbu Państwa domagają się przedstawiciele Wiosny, w tym lider ugrupowania Robert Biedroń, którzy zainicjowali w poniedziałek akcję "Wiosenne porządki".

 

Podczas briefingu przed siedzibą Dziennika Podawczego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Biedroń poinformował, że Wiosna w poniedziałek złoży wniosek w kancelarii premiera w trybie dostępu do informacji publicznej dotyczący wynagrodzeń w KPRM.

 

Zapowiedział, że tego typu wnioski zostaną złożone we wszystkich urzędach wojewódzkich, marszałkowskich, gmin w całej w Polsce. Wiosna - jak mówił - chce informacji o zarobkach wiceprezydentów miast, ich doradców, wicemarszałków, wicewojewodów, urzędników i pracowników spółek Skarbu Państwa.

 

- Chcemy wymieść to wszystko, o czym od trzydziestu lat w Polsce się dyskutuje, ale do dzisiaj mamy z tym problem - wszystkich "Misiewiczów", asystentki rusycystki, kierowników basenów jonizujących wodę w Łodzi - to wszystko uważam, że dzisiaj w polskim życiu publicznym nie powinno mieć miejsca - mówił Biedroń.

 

Lider Wiosny podkreślał, że państwo nie może być traktowane jak jeden wielki bankomat, gdzie "za pomocą legitymacji partyjnej wyciąga się kasę".

 

Biedroń powoływał się na art. 61 konstytucji, który mówi, że obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne; prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

 

Lider Wiosny podkreślał przy tym, że nie istnieje jedna ustawa, która regulowałaby kwestię jawności zarobków w administracji publicznej. - Ukrywają pensje, bo wiedzą, że gdybyśmy ujawnili te pensje za pomocą np. jakieś ustawy, to natychmiast okazałoby się, że wielu działaczy partyjnych, którzy nie radzą sobie na normalnym rynku pracy, radzą sobie całkiem świetnie w instytucjach publicznych - ocenił.

 

Odpowiedzialna za kwestie prawne w Wiośnie, była stołeczna radna Paulina Piechna-Więckiewicz podkreślając, że na mocy konstytucji obywatele mają prawo znać zarobki osób pracujących w administracji publicznej. - Przeciętny obywatel, który wie, ile zarabia nauczyciel czy pielęgniarka, nie wie, ile zarabia asystentka prezesa - teraz już wie, ale tylko w NBP - powiedziała Piechna-Więckiewicz.

 

- Rząd chwali się tym, że dzięki walce z szarą strefą w VAT zaoszczędził miliardy złotych. My chcemy wiedzieć, jaka jest szara strefa w wynagrodzeniach urzędników w instytucjach publicznych - podkreśliła.

 

Szefowa struktur warszawskich Wiosny Anna Tarczyńska poinformowała, że akcja "Wiosenne porządki" będzie prowadzona w całej Polsce, a w ciągu kilku dni kilkaset osób złoży 8 tysięcy wniosków w trybie dostępu do informacji publicznej. - Chcemy, aby dołączyli do nas Polki i Polacy, i chcemy z nimi zrobić tę akcję dlatego, że każdy może zadać pytanie, nie bójmy się pytać - mówiła.

 

Tarczyńska poinformowała również, że na stronie internetowej Wiosny oraz profilu na Facebooku będzie dostępny wniosek, którzy w trybie dostępu do informacji publicznej będzie można składać w całej Polsce.

 

Przed złożeniem wniosku w kancelarii premiera odbył się także happening z udziałem Biedronia, który za pomocą środka do mycia szyb i ścierki czyścił szyby oraz tablice na budynku kancelarii premiera.

jm/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie