USA: ratownicy wodni uratowali 46 wędkarzy z kry na jeziorze Erie

Świat
USA: ratownicy wodni uratowali 46 wędkarzy z kry na jeziorze Erie
Wikipedia/ GandZ/ CC 3.0

46 wędkarzy, którzy zostali uwięzieni na krze dryfującej po wodach jeziora Erie przy granicy z Kanadą po załamaniu się lodu, zostało uratowanych w sobotę przez ratowników wodnych hrabstwa Ottawa (Michigan). W akcji ratowniczej użyto poduszkowców i śmigłowca.

Nikt nie ucierpiał. Dwie osoby zostały przetransportowane helikopterem do szpitala. Ich stan nie wymaga hospitalizacji - podały władze.

 

Gdy doszło do załamania się lodu, na odcinku w pobliżu wyspy Catawba znajdowało się 146 wędkarzy. Setce udało się w porę wycofać w stronę lądu, ale 46 mężczyzn utknęło na oderwanej krze, która szybko zaczęła dryfować po wodach jeziora Erie - czwartego co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

 

Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Jezioro jest dostępne dla pełnomorskich statków przez Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca.

 

2,5 kilometra od brzegu

 

Z wypowiedzi wędkarzy i świadków, jakie publikuje na swej stronie internetowej wydawany w Toledo (Ohio) lokalny dziennik "The Blade", wynika, że część wędkarzy znajdowała się co najmniej 2,5 km od brzegu, gdy doszło do załamania się lodu. Ponadto, warunki pogodowe były niesprzyjające - zaczął wiać silny wiatr.

 

- Nie powinni zapuszczać się tak daleko, bo nie mieli się jak przedrzeć do brzegu. Wiatr przyspieszył oddalanie się kry, a gdy tylko pojawi się swobodna przestrzeń, lód zaczyna się poruszać błyskawicznie - wyjaśnił w rozmowie z agencją Associated Press Mark Duszynski, który jest zawodowym rybakiem i przewodnikiem żeglugi na jeziorze Erie w warunkach zimowych.

 

Południowy brzeg jeziora jest bardzo gęsto zaludniony. Buffalo, Erie, Cleveland i Toledo to duże amerykańskie miasta położone nad tym jeziorem. Kanadyjski brzeg jest słabo zaludniony.

 

W lutym 2009 r. jeden wędkarz zginął, a kilkudziesięciu utknęło na krze, po analogicznym załamaniu się lodu na tym jeziorze.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie