Sędzia chciała wziąć pożyczkę na wykończenie mieszkania. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne

Polska
Sędzia chciała wziąć pożyczkę na wykończenie mieszkania. Wszczęto postępowanie dyscyplinarne
Polsat News

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych poinformował w niedzielę o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko Elżbiecie F., sędzi Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Postawiono jej zarzut uchybienia godności urzędu.

Jak poinformowano, postępowanie wszczęto postanowieniem z 22 lutego. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik przedstawił sędzi zarzut uchybienia godności urzędu. Zwrócił się też do Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej o wyznaczenie sądu dyscyplinarnego do rozpoznania sprawy sędzi Elżbiety F.

 

Jak podano, sędzia, mając zaspokojone swoje potrzeby mieszkaniowe, jako współwłaścicielka łącznie czterech nieruchomości - domu, połowy domu bliźniaczego i dwóch mieszkań w Poznaniu - złożyła wniosek o przyznanie jej pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w formie pożyczki w kwocie 150 tys. zł z przeznaczeniem na roboty wykończeniowe w jednym z posiadanych przez siebie mieszkań.

 

Według rzecznika w ten sposób sędzia miała naruszyć wynikającą z Prawa o ustroju sądów powszechnych zasadę dotyczącą celu przeznaczenia pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Jak podano, sędzia "w konsekwencji nie wykazała niebudzącej wątpliwości rzetelności w swoich sprawach finansowych".

 

W komunikacie poinformowano też, że pomoc finansowa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych udzielana jest sędziemu w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych w odniesieniu do warunków rynkowych. M.in. z tego względu taka pomoc nie może być udzielona osobie, która ma już zaspokojone potrzeby mieszkaniowe - co wynika z natury tej pomocy i przepisów prawa.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie