Scheuring-Wielgus: decyzja ws. kandydatury do PE będzie w przyszłym tygodniu

Polska
Scheuring-Wielgus: decyzja ws. kandydatury do PE będzie w przyszłym tygodniu

Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że kwestia jej kandydatury do PE wyjaśni się w przyszłym tygodniu. Choć jej partia Teraz! zgłosiła akces do Koalicji Europejskiej, posłanka prowadzi też rozmowy z liderem Wiosny Robertem Biedroniem i zapewnia, że decyzję ws kandydowania podejmie samodzielnie.

24 lutego liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD oraz Zielonych podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. Wśród sygnatariuszy deklaracji nie znaleźli się przedstawiciele partii Teraz!, choć 18 lutego ugrupowanie ogłosiło dołączenie do koalicji.

 

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że zgodnie z ustaleniami Teraz! i PO sprzed podpisania deklaracji, na listach Koalicji Europejskiej miały znaleźć się dwie posłanki - Joanna Scheuring-Wielgus w województwie kujawsko-pomorskim oraz Joanna Schmidt w Wielkopolsce.

 

Znana z walki z pedofilią w Kościele

 

Scheuring-Wielgus znana jest ze swojej działalności na rzecz walki z pedofilią w polskim kościele. Współpracowała z fundacją "Nie Lękajcie się" nad przygotowaniem tzw. mapy pedofilii wśród polskich księży, w drugiej połowie lutego - razem z przedstawicielami fundacji - przekazała papieżowi Franciszkowi raport zawierający listę 24 polskich hierarchów, którzy mieli ukrywać przypadki pedofilii.

 

W lutym w radiu TOK FM Scheuring-Wielgus zapowiedziała z kolei, że chciałaby doprowadzić do postawienia Kościoła katolickiego przed Trybunałem w Hadze. "Dlatego rozważam start w wyborach do PE. Chciałabym w tym uczestniczyć" - mówiła wówczas.

 

Start z list KE pod znakiem zapytania

 

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, to właśnie ta działalność Scheuring-Wielgus sprawiła, że jej start w wyborach do PE z list Koalicji Europejskiej stanął pod znakiem zapytania. Głównie sprzeciwiać miał się temu PSL.

 

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy Stronnictwo "blokuje" kandydaturę Scheuring-Wielgus.

 

- My zabiegamy o jak najlepsze miejsce dla swoich kandydatów. To zadanie mojej formacji - odpowiedział.

 

PSL nie zgadza się z wypowiedziami Scheuring-Wielgus 

 

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Stronnictwo fundamentalnie nie zgadza się z wypowiedziami Joanny Scheuring-Wielgus dotyczącymi pozwania Kościoła katolickiego. - Takie wypowiedzi na pewno nie służą listom tych ugrupowań, które już dzisiaj współpracują - dodał.

 

W czwartek lider Wiosny Robert Biedroń powiedział, że "jest bardzo prawdopodobne", że Joanna Scheuring-Wielgus będzie jedną z liderek list jego partii do Parlamentu Europejskiego. - Jest bardzo pracowita, nie boi się Europy, ma nasze wartości - wskazywał.

 

Ze źródeł w partii Teraz!, jeśli PSL nie zmieni zdania i będzie blokowało kandydaturę Scheuring-Wielgus, to zdecyduje się ona na start z list partii Biedronia.

 

Rozmowy z Biedroniem

 

Scheuring-Wielgus powiedziała w czwartek, że na temat startu w wyborach do PE prowadzi rozmowy z różnymi siłami demokratycznymi, także z Robertem Biedroniem. Zaznaczyła jednocześnie, że nie podjęła ostatecznej decyzji o kandydowaniu.

 

- Wszystko wyjaśni się w przyszłym tygodniu. Muszę to wszystko przemyśleć. Na pewno decyzja, która zapadnie, będzie moją decyzją - poinformowała. Zaznaczyła, że lider partii Teraz! Ryszard Petru wspiera ją niezależnie od tego, jaką podejmie decyzję.

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie