Rząd Węgier dąży do kompromisu w Europejskiej Partii Ludowej

Świat
Rząd Węgier dąży do kompromisu w Europejskiej Partii Ludowej
EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Rząd Węgier dąży do kompromisu z innymi partiami członkowskimi Europejskiej Partii Ludowej, by rozładować napięcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - powiedział w środę minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas.

Gulyas powiedział agencji Reutera, że premier Viktor Orban prowadzi rozmowy z przywódcami EPL, w tym z szefem frakcji tej grupy Manfredem Weberem, który we wtorek postawił ultimatum Orbanowi, grożąc wykluczeniem Fideszu z EPL.

 

Weber postawił Fideszowi następujące warunki: usunięcie wszystkich plakatów rządowych, w których przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i amerykański finansista George Soros są oskarżani o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów; uznanie, że kampania ta zaszkodziła wielu ugrupowaniom, a także wyjaśnienie sytuacji założonego przez Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), który zapowiedział przeniesienie do Wiednia większości swoich kursów, ponieważ władze Węgier nie podpisały z nim odpowiedniego porozumienia.

 

- Są otwarte i działają kanały z Manfredem Weberem i najważniejszymi przywódcami EPL - powiedział Gulyas. Dodał, że potrzebne jest rozwiązanie, które zadowoli także "partie, które zainicjowały wydalenie Fideszu i popierają je".

 

- Mamy nadzieję, że EPL zdoła pójść do następnych wyborów silna i zjednoczona, wraz z Fideszem, który jest jej najsolidniejszym członkiem, sądząc po poprzednich trzech głosowaniach - oświadczył Gulyas.

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze