Premier powołał mjr. Krzysztofa Wacławka na stanowisko wiceszefa ABW

Polska
Premier powołał mjr. Krzysztofa Wacławka na stanowisko wiceszefa ABW
Polsat News

Premier Mateusz Morawiecki powołał mjr. Krzysztofa Wacławka na stanowisko wiceszefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Major Krzysztof Wacławek posiada duże doświadczenie zawodowe w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz interesów ekonomicznych państwa" - podaje w komunikacie Żaryn.

 

"W ABW pełnił funkcję m.in. Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych ABW, w którego powstaniu uczestniczył. W swojej służbie koncentrował się na rozpoznawaniu i zwalczaniu przestępstw godzących w gospodarkę narodową. Przed służbą w ABW mjr Wacławek był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Współtworzył pion kontroli w CBA" - zaznaczono w komunikacie.

 

Jak wskazano, w przeszłości Krzysztof Wacławek pracował m.in. w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie "realizował kontrole dotyczące gospodarowania nieruchomościami i dużych inwestycji infrastrukturalnych". Od 2012 r. piastował stanowisko wicedyrektora Delegatury NIK w Bydgoszczy, a następnie w Olsztynie. W tym czasie odpowiadał za nadzór nad kontrolami oraz tworzeniem planów pracy tej instytucji.

 

"Mjr Krzysztof Wacławek ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie (ochrona środowiska) oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie (zarządzanie). Prywatnie mąż i ojciec. Interesuje się górskimi wędrówkami oraz życiem orłów" - napisano w komunikacie.

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu zastępców szefa ABW powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek szefa ABW, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Szef ABW Piotr Pogonowski ma obecnie trzech zastępców.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie