Międzynarodowy Festiwal Camerimage powraca do Torunia

Kultura
Międzynarodowy Festiwal Camerimage powraca do Torunia
pixabay.com/ Free-Photos

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage Marek Żydowicz ogłosił w czwartek, że najbliższa edycja tej imprezy filmowej odbędzie się w listopadzie br. w Toruniu. Toruń był już wcześniej gospodarzem tego wydarzenia - w latach 1993-99.

Informację tę Żydowicz przekazał w czwartek podczas sesji Rady Miasta Torunia. Dyrektor i twórca festiwalu Camerimage dodał, że "będzie to już 27. edycja tej prestiżowej imprezy kulturalnej".

 

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage jest uznawany za "jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych". Impreza gościła w trzech polskich miastach - gospodarzem wydarzenia w latach 1993-99 był Toruń, w latach 2000-09 Łódź, a w okresie 2010-18 - Bydgoszcz. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult z siedzibą w Toruniu.

 

Ustalanie szczegółów 

 

Prezydent Torunia Michał Zaleski potwierdził, że rozpoczęły się rozmowy dotyczące szczegółów realizacji festiwalu w Toruniu. Ma się on odbyć od 9 do 16 listopada. - Gdy te rozmowy się zakończą poinformujemy państwa o efektach. Mam nadzieję, że będą to dobre rozmowy, które przyniosą dobre dla obu stron rozwiązania - powiedział dziennikarzom Żydowicz.

 

Wskazał, że zawsze myśli o kolejnych latach i w tym przypadku jest tak samo. - Mam nadzieję, że Toruń będzie tym miejscem, w którym osiądziemy na zawsze. Zapraszam serdecznie do Torunia już w listopadzie. Będzie trochę inaczej, trochę śmieszniej, trochę fajniej, ale na pewno będzie lepiej niż do tej pory - podkreślił Żydowicz.

 

Festiwal w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu"

 

Dodał, że wszystkie wydarzenia kolejnej edycji Camerimage odbędą się w Toruniu i nie trzeba szukać dodatkowych miejsc na wystawy, gdyż jest bardzo gościnne i dobrze do tego celu przygotowane Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu".

 

- Wybieram zawsze miejsce, które dla festiwalu jest najlepsze. Podczas zakończenia ostatniej edycji festiwalu w Bydgoszczy powiedziałem "drodzy przyjaciele, poinformujcie mnie, jeżeli znajdziecie mądrego, rozsądnego prezydenta, który będzie przedkładał dobro ogólne ponad interes polityczny bądź własny". Tak się stało, więc dlatego jestem w Toruniu - stwierdził Żydowicz.

 

Pytany o list intencyjny podpisany przez niego, ministra kultury Piotra Glińskiego oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w grudniu 2017 ws. budowy w Toruniu centrum festiwalowego Żydowicz wskazał, że wszystkie strony nad tym pracują i rozmawiają o tym.

 

"Akcent bydgoski będzie bardzo mocny"

 

- Jestem przekonany, że wielu bydgoszczan przyjedzie do Torunia i akcent bydgoski będzie bardzo mocny w tegorocznym festiwalu. Co do rozbudowy czegokolwiek w Bydgoszczy np. opery, to wiem, że póki co jest to tylko na papierze. Tak jak było to przez osiem lat, gdy składano mi obietnice - dodał dyrektor festiwalu.

 

Poinformował, że Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zostanie dostosowane do potrzeb festiwalu filmowego, co będzie trochę kosztowało, ale w jego ocenie będzie możliwe.

 

- Przenieśliśmy się z Łodzi do Bydgoszczy w dwa-trzy miesiące. Teraz więc mamy komfort czasowy w porównaniu do poprzedniej przeprowadzki. Poza tym jesteśmy już w tym doświadczeni. Sprawnie przenieśliśmy się z Torunia do Łodzi, potem z Łodzi do Bydgoszczy, a teraz po 20 latach wracamy do Torunia - powiedział Żydowicz.

 

Głównymi nagrodami przyznawanymi na festiwalu Cemerimage są Złota, Srebrna i Brązowa Żaba - przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych (tzw. konkurs główny).

ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze