Guaido: decyzja o wydaleniu niemieckiego ambasadora bezprawna. UE liczy na zmianę decyzji

Świat
Guaido: decyzja o wydaleniu niemieckiego ambasadora bezprawna. UE liczy na zmianę decyzji
EPA/RAUL MARTINEZ

- To decyzja uzurpatorskiego reżymu, który nie ma uprawnień, by uznawać kogokolwiek za osobę niepożądaną w Wenezueli, o wydaleniu ambasadora Niemiec jest całkowicie bezprawna - ocenił w środę Juan Guaido, uznawany przez społeczność międzynarodową za pełniącego obowiązki prezydenta. Unia Europejska ma nadzieję na zmianę decyzji o uznaniu ambasadora Niemiec Daniela Krienera za persona non grata.

Zdaniem Guaido uznanie ambasadora Niemiec Daniela Krienera za persona non grata jest tym bardziej oburzające, że chodzi o przedstawiciela państwa, które udzieliło ogromnej pomocy humanitarnej pogrążonej w kryzysie Wenezueli.

 

W swym wystąpieniu, które zainaugurowało sesję Zgromadzenia Narodowego, Guaido - spiker parlamentu - powiedział, że Nicolas Maduro "nie ma zwyczaju przebaczać tym, którzy chcą pomóc Wenezueli" i przypomniał, że, jeśli chodzi o lekarstwa i sprzęt medyczny, Niemcy były państwem, które w najbardziej szczodry sposób wspomogło Wenezuelczyków.

 

Zgodnie z oświadczeniu rząd w Caracas ambasador Daniel Kriener dostał w środę 48 godz. na opuszczenie Wenezueli.

 

- Wenezuela uważa za nie do przyjęcia, że zagraniczny dyplomata na jej terenie prowadzi publiczne działania, które są zbliżone do politycznego lidera powiązanego z konspiracyjną agendą radykalnych sektorów wenezuelskiej opozycji - dodano.

 

Niemcy konsultują odpowiedź

 

Uznanie przez rząd w Caracas ambasadora za persona non grata potwierdziła rzeczniczka niemieckiego MSZ. Poinformowała też, że Niemcy konsultują się ze swoimi sojusznikami, jak odpowiedzieć na decyzję rządu Nicolasa Maduro.

 

Decyzja o wydaleniu ambasadora zapadła dwa dni po przywitaniu przez niego w towarzystwie innych zachodnich dyplomatów na lotnisku w Caracas lidera opozycji Juana Guaido. Polityk, który ogłosił się tymczasowym prezydentem, wrócił w poniedziałek z podróży po Kolumbii, Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Ekwadorze. Zabiegał w tych państwach o pomoc zagraniczną i wsparcie dla opozycji dążącej do obalenia Maduro.

 

W sporze politycznym w Wenezueli Berlin otwarcie popiera Guaido. W poniedziałek na profilu ambasady Niemiec napisano, że Kriener ma nadzieję, iż powrót Guaido do Wenezueli to "krok w kierunku pokojowego politycznego procesu, by pokonać wenezuelski kryzys".

 

Już od ponad miesiąca w Wenezueli trwa stan dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę Maduro za nielegalną. Wiele krajów, w tym USA i większość państw UE, uznało Guaido za prawowitego prezydenta. Nowego status quo nie zaakceptowała Rosja, która oznajmiła, że uważa Maduro za jedynego prawowitego prezydenta Wenezueli.

 

UE potępia decyzję Wenezueli

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, potępiając decyzję wenezuelskich władz, podkreśliła w komunikacie, że "posunięcia, które torpedują prace dyplomatyczną przyczyniają się jedynie do eskalacji napięcia i utrudniają znalezienie politycznego wyjścia z kryzysu".

 

Zapewniła, że UE będzie nadal pracowała nad znalezieniem "pokojowego i demokratycznego" rozwiązania w Wenezueli, również poprzez międzynarodową grupę kontaktową. Unia Europejska "gotowa jest sięgnąć po wszystkie właściwe środki, aby zareagować na obecne wydarzenia - dodała.

 

Rząd Nicolasa Maduro "wobec powtarzających się ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju" dał w środę ambasadorowi Krienerowi 48 godzin na opuszczenie Wenezueli.

 

Z ambasadorem spotkał się w czwartek Juan Guaido, szef parlamentu wenezuelskiego, który ogłosił się tymczasowym prezydentem i został uznany przez ok. 50 krajów.

 

- Maduro nie jest w stanie przebaczyć nikomu, kto chce dopomóc Wenezueli - oświadczył po spotkaniu. Poinformował, że obecnie "ambasada niemiecka w Caracas funkcjonuje normalnie pod kierownictwem charge d'affaires Danieli Vogl".

 

- Dziś reżim, który uzurpuje sobie funkcje (rządu), a nie ma uprawnień do ogłoszenia nikogo persona non grata (...), jest zwyczajnie zagrożeniem i tak powinien być traktowany przez wolny świat - dodał Guaido.

 

Jak pisze z Caracas hiszpańska agencja EFE, rząd Nicolasa Maduro uznał, że niemiecki dyplomata, zamiast spełniać swe obowiązki, "występował publicznie raczej w roli przywódcy politycznego".

 

Uznanie przez wenezuelski rząd Krienera za osobę niepożądaną nastąpiło po tym, gdy w poniedziałek wraz z innymi ambasadorami przybył na lotnisko w Caracas, aby powitać Guaido powracającego do kraju z podróży po krajach Ameryki Łacińskiej.

 

Zagraniczni dyplomaci udali się na lotnisko, by chronić Guaido przed ewentualnym aresztowaniem. Szef wenezuelskiego parlamentu w związku z prowadzonym wobec niego sądowym dochodzeniem otrzymał wcześniej zakaz opuszczania kraju.

 

jm/ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze