KE: 18 marca Polska ma przedstawić listę podjętych działań dot. wołowiny

Polska
KE: 18 marca Polska ma przedstawić listę podjętych działań dot. wołowiny
Flickr/WordRidden/CC BY 2.0

Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis rozmawiał w czwartek telefonicznie z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim o kontrolach polskiej wołowiny w Czechach. Minister poinformował go o środkach, jakie podjęła Polska.

Szef resortu rolnictwa Czech Miroslav Toman spotkał się w środę w Brukseli z Andriukaitisem, by rozmawiać o kontrolach polskiego mięsa, wprowadzonych po wykryciu salmonelli w wołowinie z Polski. KE uważa, że nadzwyczajne kontrole powinny być proporcjonalne, natomiast władze czeskie podjęły decyzję o kontrolowaniu całej wołowiny, która trafia do ich kraju z Polski.

 

Andriukaitis w czwartek w tej sprawie zadzwonił do polskiego ministra rolnictwa. „To była bardzo szczera dyskusja. Minister poinformował mnie szczegółowo o podjętych środkach i tych, które zostaną podjęte w przyszłości” - powiedział Andriukaitis w oświadczeniu.

 

Jak dodał, te natychmiastowe środki obejmują kontrolę wszystkich zakładów uboju, wydanie odpowiednich aktów administracyjnych oraz kampanię informacyjną dla rolników.

 

„Mam wrażenie, że minister rozumie, że jest to kwestia reputacji całego polskiego przemysłu. I mam nadzieję, że branża i ludzie zaangażowani również to rozumieją” - wskazał Andriukaitis.

 

Jak dodał, kwestia swobody eksportu polskiej wołowiny do Czech ma zostać rozwiązana podczas spotkania w Brukseli ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa, które zaplanowano na 18 marca. Minister Toman oświadczył w środę, że do tego czasu w kontrolach nic się nie zmieni.

 

18 marca w Brukseli na marginesie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa odbędzie się trójstronne spotkanie Polska-Republika Czeska-Komisja Europejska w sprawie prowadzonych przez Czechy kontroli polskiej wołowiny.

jm/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie