Papież w Środę Popielcową: Wielki Post przeżyjmy w duchu pokuty i nawrócenia

Świat
Papież w Środę Popielcową: Wielki Post przeżyjmy w duchu pokuty i nawrócenia
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek życzył wiernym, by rozpoczęty Wielki Post przeżyli w duchu pokuty i nawrócenia. Podczas audiencji generalnej w Watykanie w Środę Popielcową mówił też o potrzebie postu i wyrzeczeń.

Zwracając się do Polaków obecnych na placu Świętego Piotra papież powiedział: "rozpoczynamy Wielki Post. Liturgia Środy Popielcowej, zwłaszcza obrzęd posypania głów popiołem uświadamia nam naszą przemijalność, potrzebę pokuty, postu i wyrzeczenia".

 

"Otwórzmy nasze serca i umysły, by właściwie odczytać sens naszego życia w świetle tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa" - dodał Franciszek.

 

Włoskim pielgrzymom życzył, aby przeżyli Wielki Post w duchu autentycznej pokuty i nawrócenia.

 

W katechezie papież analizował słowa "Przyjdź królestwo Twoje!" z modlitwy "Ojcze nasz". Jak zauważył, chrześcijanie usilnie powtarzają te słowa, które w istocie znaczą: "potrzebujemy Ciebie, Jezusie".

 

- Świat jest nadal naznaczony grzechem, pełen ludzi cierpiących, osób, które nie jednają się ze sobą i sobie nie przebaczają, wojen i wielu form wyzysku - dodał. Przywołał też zjawisko handlu dziećmi.

 

Po południu na rzymskim Awentynie papież będzie przewodniczył uroczystościom Środy Popielcowej. Franciszek poprowadzi procesję z kościoła pod wezwaniem św. Anzelma do bazyliki św. Sabiny, gdzie odprawi mszę.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie