Mamut "wróci" na stację metra. Jego replika trafi do gabloty podłogowej

Kultura
Mamut "wróci" na stację metra. Jego replika trafi do gabloty podłogowej
Polsat News

Coraz bliżej do powrotu repliki znalezionych kości prehistorycznego ssaka (mamuta lub słonia leśnego) na stację metra C08 Płocka. Mamy już pierwsze konkretne ustalenia - podała w środę Anna Bartoń, dyrektor biura prasowego stołecznego metra.

Rzecznik poinformowała, że w wyniku spotkań z projektantem, wykonawcą i przedstawicielami Państwowego Muzeum Archeologicznego postanowiono, iż najlepszym rozwiązaniem będzie gablota podłogowa. Znajdzie się w antresoli (wyjście w kierunku ul. Wolskiej), czyli koło miejsca znalezienia kości prehistorycznego ssaka.

 

Znalezisko zgodnie z prawem należy do skarbu państwa i po zakończeniu badań ma zostać przekazane do wskazanego muzeum. Państwowe Muzeum Archeologiczne, które sprawuje nadzór nad budową, wykonało już skan kości. Dzięki temu będzie możliwy ich wydruk w technologii 3D i późniejsza ekspozycja na stacji metra.

 

"Planowana gablota będzie miała wymiary 1,5 x 1,5 m. Szkło na poziomie posadzki będzie o odpowiednich parametrach antypoślizgowych. Elementami zapewniającymi antypoślizgowość są nadrukowane elementy graficzne, gwarantujące zachowanie jego przejrzystości" - podało w

komunikacie biuro prasowe metra.

 

Kości są poddawane konserwacji i badaniom. Datowaniu w celu określenia gatunku ssaka poddany jest także grunt, w którym kości znaleziono. Według informacji biura prasowego jest on bardzo zanieczyszczony i dlatego otrzymanie jednoznacznych wyników nie jest pewne. Według prognoz badanie powinno się zakończyć na przełomie marca i kwietnia.

 

Szczątki mamuta albo słonia leśnego z czasów plejstocenu odkryli w grudniu ubiegłego roku budowniczowie metra przy wentylatorni stacji Płocka. Jak informowała wtedy Anna Bartoń, znaleziska dokonano sześć metrów pod ziemią.

 

 

ZOBACZ TEŻ: Znaleziono szczątki prehistorycznego ssaka podczas budowy II linii metra. Prawdopodobnie to mamut

 

 

ked/ml/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze