Astaldi: kontynuowaliśmy zimą prace na wszystkich powierzonych nam obiektach

Polska
Astaldi: kontynuowaliśmy zimą prace na wszystkich powierzonych nam obiektach
Wikimedia Commons/ Mihai Petre

Kontynuowaliśmy, również w okresie przerwy zimowej, wszystkie działania operacyjne na powierzonych nam obecnie projektach - oświadczył rzecznik prasowy polskiego oddziału firmy budowlanej Astaldi Mateusz Witczyński. Jak dodał, o karach rzekomo nałożonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, spółka nie ma wiedzy.

Jak powiedział rzecznik GDDKiA Jan Krynicki, "kary zostały nałożone na Astaldi za niedotrzymanie terminu oddania kolejnych etapów na budowie drogi S8 Warszawa - Białystok oraz za niezgłoszenie podmiotów trzecich".

 

- Pieniądze zostały naliczone i potrącone. W sytuacji gdy kara dotyczy nieukończenia pośredniego etapu prac, tj. nieosiągnięcia tzw. kamienia milowego, a wykonawca ukończy inwestycję w terminie, istnieje możliwość zwolnienia z naliczonej kary - powiedział Jan Krynicki.

 

- Potrącono ok. 5 mln zł - powiedział Krynicki.

 

- Spółka Astaldi wyraża głębokie ubolewanie z powodu nierzetelnych informacji rozpowszechnianych (...) w komunikacie prasowym, w szczególności w odniesieniu do rzekomych kar należnych GDDKIA - kar, o których wymagalności Spółka nie posiada wiedzy i dla których istnienia nie ma żadnych podstaw - podała w środę Astaldi w specjalnym komunikacie.

 

W budowie jest południowa obwodnica stolicy S2

 

Jak dodał rzecznik Astaldi, prace zimą były kontynuowane na Południowej Obwodnicy Warszawy (S2), na drodze S7 Naprawa - Skomielna Biała, a także na rozbudowie II linia metra w Warszawie i przy budowie Portu Czystej Energii w Gdańsku.

 

Wartość umów realizowanych przez Astaldi w Polsce opiewa na ok. 7 mld zł.

 

Jednocześnie spółka w specjalnym komunikacie zapewnia, że nie jest nawet rozważane opuszczanie polskiego rynku, a jej zarząd i właściciele traktują obecność na tym obszarze długoterminowo.

 

W budowie jest południowa obwodnica stolicy S2 (odc. od w. Puławska do w. Przyczółkowa) oraz S7 Lubień - Rabka Zdrój (odc. Naprawa - Skomielna Biała). Oddane do ruchu są: S5 Poznań - Wrocław, odc. Korzeńsko - Wrocław; S8 - obwodnica Marek, odc. od. w. Kobyłka do obw. Radzymina (trwa jeszcze remont starego przebiegu przez Marki); S8 Wyszków - Białystok, odc. Wiśniewo - Mężenin; S8 Wyszków - Białystok, odc. Mężenin - Jeżewo (do wykonania prace dodatkowe).

 

Poza pracami drogowymi spółka w Polsce odpowiedzialna była za oddane już do użytku: Spalarnie śmieci w Rzeszowie i Bydgoszczy, Centralny Odcinek II Linii Metra w Warszawie, Multimodalny Dworzec Łódź Fabryczna, Terminal II Lotniska Kraków - Balice. Obecnie zaś pracuje nad trzema kolejnymi odcinkami II linii metra.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie