Tyszka zapowiada, że Kukiz'15 zaproponuje dobrowolność składek na ZUS od przedsiębiorców

Biznes
Tyszka zapowiada, że Kukiz'15 zaproponuje dobrowolność składek na ZUS od przedsiębiorców
Polsat News

Klub Kukiz’15 zamierza przedstawić projekt ustawy dotyczący dobrowolności składek emerytalnych od przedsiębiorców - powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Tyszka zarzucił rządowi PiS wybiórcze traktowanie grup społeczno-zawodowych i zaniedbywanie przedsiębiorców. Przypomniał, że w Sejmie leży wniesiona przez Kukiz ’15 propozycja podniesienia kwoty wolnej od podatku.

 

W Sygnałach Dnia w PR polityk odniósł się do tzw. piątki PiS, w tym obniżenia podstawowego progu podatkowego i zwolnienia z podatku osób do 26. roku życia. Według Tyszki jest to zmniejszenie podatków "dla niektórych". Jak zauważył, w zapowiedziach rządu "całkowicie pominięci są przedsiębiorcy, przede wszystkim mali, drobni, średni, którzy w bardzo dużym stopniu utrzymują rząd, zatrudniają większość pracowników".

 

- Kukiz’15 w związku z tym chce zaproponować bardzo odważny, rewolucyjny projekt, który by pomógł tym przedsiębiorcom. Chcemy przedstawić projekt dobrowolności składek ZUS-owskich - powiedział wicemarszałek. Jego zdaniem dałoby to "olbrzymi napęd polskiej gospodarce". Kwotę, którą obecnie musi wpłacać na ZUS, "drobny przedsiębiorca mógłby zaoszczędzić i przeznaczyć na rozwój swojej firmy" - podkreślił. Dodał, że jego pokolenie "nie bardzo wierzy w emerytury ZUS-owskie", które "będą głodowe".

 

Zapowiadana kwota wolna od podatku

 

Tyszka przypomniał przedwyborcze zapowiedzi PiS i kandydującego wówczas na prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące obniżenia kwoty wolnej od podatku. Podkreślił, że kwota wolna od podatku - 3091 zł - jest najniższa w Europie. Poinformował, że Kukiz’15 proponuje podniesienie jej do 4 tys. zł. miesięcznie. Według Tyszki dzięki temu rozwiązaniu "zyskają wszyscy - ci, co mają dzieci, i ci, którzy nie mają, młodsi i emeryci".

 

- PiS odbiera więcej wszystkim i wybiera sobie grupy, którym coś da - powiedział Tyszka. Według wicemarszałka "to jest bardzo niebezpieczna, zła droga", ponieważ powoduje nastawienie poszczególnych grup przeciw sobie.

 

Przedstawienie propozycji dobrowolności składek emerytalnych zapowiedział pod koniec lutego rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Ryczałtowy ZUS nazwał "zabójcą miejsc pracy". Powołał się na przykład Niemiec. Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" pisząc o propozycji rzecznika MŚP zaznaczyła, że w Niemczech uznano, iż system się nie sprawdził, i trwają prace nad przywróceniem obowiązku ubezpieczeń.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie